To sděluje ředitel Úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil k informaci, že některé firmy v Moravskoslezském kraji rychle přišly na to, jak zneužívat ministerský rekvalifikační program Vzdělávejte se. Fiktivní školení odhalili například úředníci ve dvou firmách na Karvinsku.

Podle ředitele Kouřila se na Havlíčkobrodsku zatím nic takového nestalo, k čemuž přispívá i určitá znalost místních podmínek o situaci firem v poměrně malém regionu. „Projekt je určen pro firmy, které se dostaly do potíží, mají výpadek zakázek a musely by nechat zaměstnance doma za šedesát procent mzdy,“ vysvětluje Kouřil s tím, že v jednom případě žádala o dotaci i firma, která podmínky nesplnila.

„Jednalo se o firmu, o které jsme věděli, že v krizi není, žádost jsme zamítli,“ konstatuje ředitel. Na Havlíčkobrodsku si v první fázi programu – od dubna do červnapodalo žádost 11 firem, které ze státního projektu čerpaly 4,4 milionu korun.

V současné době běží druhá fáze programu Vzdělávejte se, kde úřad práce přijal 82 žádostí od 22 firem, do projektu bylo ze státních peněz investováno 9,2 milionu korun, od samotného začátku projektu do současnosti jím prošlo 663 zaměstnanců.