Podle novely zákona o pozemních komunikacích na ně přechází povinnost v zimě udržovat a uklízet od sněhu kilometry chodníků, za které dřív odpovídali majitelé příslušných nemovitostí.

„Já to rozhodně vítám,“ souhlasí Jiří Kocman z Havlíčkova Brodu. „Chodník před domem musím každou zimu uklízet, přestože mi nepatří. Ale běda, jakmile bych na chodník vysypal fůru písku nebo postavil lešení. Hned za to musím městu zaplatit. Chápu, že pro malé vesnice to může být náročné, ale ve městě, tam problém nevidím,“ vysvětluje Kocman.

S obavami sleduje příchod zimy starostka obce Stříbrné Hory na Přibyslavsku Marie Kolláriková. „Většinou jsme obec stejně uklízeli sami, tedy přesněji řečeno, úklid sněhu jsme si objednali u soukromé firmy. Naštěstí je poslední dva roky hodně mírná zima, ale před třemi lety napadlo tolik sněhu, že jsme za úklid dali čtyřicet tisíc, což je pro nás hodně vysoká částka. Teď to bude zřejmě jednou tolik,“ povzdychne si starostka.

Kde vzít peníze

„Občané toho mohou zneužívat,“ tvrdí starosta Šlapanova František Škorpík a připomíná skutečnost, že majitelé nemovitostí nesli zodpovědnost za to, když se v zimě na neuklizeném chodníku někdo zranil. Teď by nesla zodpovědnost obec.

Jak starosta vysvětluje, obec zajišťovala každý rok automaticky například úklid sněhu před objekty, kde žijí staří a osamělí. „Jak je vidět, obecní úřad by se měl starat o všechno, ale nikdo ze zákonodárců nepřemýšlí, kde na to vzít peníze. Na úklid obce vynaložíme z rozpočtu 250 tisíc korun ročně, podle novely zákona to bude nejméně o 100 tisíc korun víc,“ počítá starosta Škorpík.

Zato starosta města Ždírec nad Doubravou Jan Martinec zprávu přijal téměř s příslovečným anglickým klidem. „Pro nás to problém není. Například úklid sněhu z chodníků děláme sami pravidelně každou zimu. Jinak bychom se dostávali do neřešitelných situací a dohadů například u nemovitostí, kde žijí hlavně chalupáři. Novelizace zákona tedy rozpočet v našem případě nijak výrazně nezatíží,“ komentuje starosta.

Daleko větší starosti s organizací práce a především finanční výdaje nastanou s úklidem sněhu ve větších městech, jako je například Chotěboř, kde tyto práce vykonávají místní technické služby.

„Pro tyto účely bude sloužit plán zimní údržby, který město připravuje,“ informuje Helena Krčálová z oddělení správy majetku města. Uklízet městské chodníky v Chotěboři připadne Technické a lesní správě (Teles).

Už teď je však jasné, že Teles bude potřebovat víc zaměstnanců i lepší strojový park. „V jedné pracovní směně chceme zaměstnat více než deset lidí. Pro tyto účely zřizujeme od prvního listopadu takzvanou veřejnou službu určenou pro klienty úřadu práce,“ prozrazuje jednatel společnosti Miloš Uchytil. Nezaměstnaní z Chotěboře tak dostanou šanci si přivydělat při úklidu sněhu, ale i během roku při běžném úklidu komunikací.

„Myslím tak pět pracovníků bychom mohli přijmout a doufám, že o práci zájem bude. K tomu rozšíříme řady kmenových zaměstnanců o jednoho až dva, kteří budou mít na starost kromě úklidu i obsluhu strojů. Navíc chceme přikoupit i malotraktor určený na úklid úzkých chodníků,“ plánuje Uchytil.

V Golčově Jeníkově jsou na první zimu, kdy bude muset úklid chodníků zajišťovat pouze město, zvědaví. „Museli jsme nakoupit frézy, prohrnovače a další stroje. Technické služby budou posíleny o veřejně prospěšné pracovníky a sociálně slabší, kteří si takto mohou přivydělat,“ vyjádřil se starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký.

Hlavně, aby nebyla kalamita

Strach z nadcházející zimy, a z nového zákona vyplývajících povinností, mají i ve Štokách. „Zatím jsme nakoupili hlavně víc štěrku a uvidíme, co to udělá,“ informuje starosta Zdeněk Novák. Dodává, že má strach především z neočekávané nadílky, jakou teď slibují meteorologové. „Pokud nastane kalamita, máme jen dva pracovníky. Ti v žádném případě nemají šanci všechno zvládnout. A než bychom měli pracovníky z úřadu práce, je - kvůli papírování - po sněhu,“ vysvětluje Novák.

„Jako každý rok budeme i nadále využívat dobrou spolupráci se zemědělskými družstvy v Pozovicích, Petrovicích a ve Štokách, kteří nám pomáhají zvládat zimní údržbu v osadách,“ dokončuje Novák. Nadcházející zimu řeší i ve Světlé nad Sázavou. „Ředitel technických služeb propracoval a propočítal, co potřebujeme a kolik to bude stát, plus přidal i počty pracovníků. Problém je samozřejmě ve financích,“ informuje místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

Zastupitelstvo města však na svém zasedání počítá s tím, že o finanční výši na nákup strojů a vybavení, bude ještě jednat.

Ředitel technických služeb ve Světlé nad Sázavou je však z nadcházející zimy krajně nervózní. „Plně vybaveni zatím nejsme a teprve se připravujeme a chystáme na zimu. Vypracovali jsme poptávku a čekáme, že nám město vyjde vstříc. Vzhledem k tomu, že několikanásobně vzroste plocha, o kterou se budeme muset starat, musíme především nakoupit stroje,“ vypočítává Hůla.

Nákup nové techniky bude podle ředitele Hůly stát kolem jeden a půl až dva miliony.

Štěpánka Saadouni, Andrea Bartůňková