Už od páté ranní hodiny byl na silnicích lehký poprašek, i když komunikace byly většinou poměrně sjízdné a kolony se nikde netvořily.

Po osmé hodině však situace začala gradovat. Z Havlíčkova Brodu byly ucpané všechny výjezdy, nejsložitější situace vládla zřejmě ve směru na Jihlavu, kde se už za Brodem tvořily zácpy.

Štrúdl kamionů znemožnil průjezd také u Štoků, řidiči dojížděli na letní pneumatiky, které nestačili přezout. Průjezdný je překvapivě úsek u České Bělé, kde už tradičně zůstávají viset kamiony. Tentokrát však silnice ucpaná nebyla.

Zcela neprůjezdný je úsek Rozkoš-Humpolec na silnici I/34 ve směru na Pelhřimov. Rovněž nájezdy na dálnici hlásí problémy.

„Největší problémy jsou na silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, která je průjezdná jen částečně a s velkou opatrností,“ popisoval situaci o půl jedenácté důstojník operačního střediska. Kamiony stály od benzínové pumpy na Lidické ulici až do Svatého Kříže, nezvládaly také stoupání od Štoků směrem na Brod.

Ve směru od Jihlavy stojí kolona před Štokama, kdo to zná, uhýbá už na horizontu do Štoků a pak přes Studénku a Okrouhličku dál do Havlíčkova Brodu.

Dalším problémy zaznamenali policisté na silnici u Jitkova, kde dopravu blokovaly také kamiony, a na silnici mezi Humpolcem a Havlíčkovým Brodem. Řidiči jim nahlásili řadu drobných nehod.

Dopravní situace kolem Havlíčkova Brodu se kolem oběda zklidnila. Všechny výjezdy z okresního města by podle operačního důstojníka už měly být průjezdné, avšak s nejvyšší opatrností. „Samozřejmostí je zimní výbava, bez které to dneska nepůjde,“ zdůraznil.

Čerstvé zácpy jsou však kolem České Bělé směrem na Jitkov, kde situace v ranních hodinách byla ještě bezproblémová. „Teď se tam začaly tvořit kolony kamionů, jež nemají zimní pneumatiky. Řidiči musí počítat se zdržením,“ informoval operační důstojník.

Situace u České Bělé se začíná uklidňovat. Podle operačního důstojníka je vozovka již posypaná a kamiony tak mohou odjet. Volné jsou i další komunikace první a druhé třídy v okrese.

„Průjezdný je směr na Jihlavu, Humpolec i Žďár. Situaci komplikuje pouze nehoda u Štoků, kde došlo ke srážce kamionu s osobním vozidlem. Naštěstí bez zranění,“ informuje operační důstojník.