Podle mluvčí ČEZ Šárky Beránkové začali během soboty nahlašovat poruchy na vedení nízkého napětí hlavně chataři a chalupáři, kteří do svých nemovitostí přijeli na víkend. „Na opravách vysokého napětí jsme pracovali celou noc, někde jsme museli ale pracovní čety odvolat, protože jejich bezpečnost ohrožovaly stromy zatížené mokrým sněhem.“

Potíže s odběrem elektřiny zaznamenali energetici podle mluvčí například na Radostínsku a kolem Olešenky, ale poruchy se dařilo odstranit s ohledem na změny počasí.

Lesníci sčítají škody

„Elektřina nešla, ale teď už je vše v pořádku,“ pochvalovali si už v neděli Zvolánkovi z Olešenky. Potíže mají ale lesníci. „Sníh napáchal velké škody, stromy mají ulámané vršky. Snažili jsme se během víkendu postupně zprůjezdnit lesní cesty, které byly v pátek zcela nepřístupné. Následky sněžné kalamity budeme ale likvidovat až během dalšího týdne,“ informoval Václav Augustin z polesí na Ransku.

Je takové počasí začátkem podzimu normální? Podle pracovníka meteorologické stanice v Přibyslavi, který si ale jméno zveřejnit nepřál, je to trochu výjimečné, ale ne zas tak neobvyklé. „Pamatuji si že jsme v sedmdesátých letech jako studenti na brigádě v zemědělském družstvu vybírali podzimní brambory pod dvaceti čísly sněhu,“ konstatoval meteorolog.

Pamětníci si vybavují, že sníh s deštěm padal v 70. letech ještě na Prvního máje. Přibyslavský meteorolog vysvětluje, že změnu má na svědomí tlaková níže nad Polskem točící se proti směru hodinových ručiček a tlaková výše nad Británií otáčející se po směru. Když se tyto dva jevy setkají, nastává prudké ochlazení.