„Jde o pozitivní trend,“ konstatoval vedoucí Dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě David Jirák a dodal, že v roce 2007 evidovala dopravní policie dokonce jedenáct usmrcených osob. „Ubývá nám i těžce zraněných lidí,“ řekl a doložil to čísly: „Předloni bylo při nehodách těžce zraněno třicet osm lidí, loni dvacet devět a letos šestadvacet,“ vypočítal Jirák.

Snížil se i počet dopravních nehod, které dopravní policie vyšetřovala. K výše uvedenému datu to bylo 247 nehod s materiální škodou ve výši přesahující dvacet milionů korun. Jen pro ilustraci: v roce 2008 vyjížděla dopravní policie k 964 haváriím a v roce 2007 dokonce k 1 125.

Zaměří se na cyklisty

Nejčastější příčinou dopravní nehodovosti na Havlíčkobrodsku je celkově špatný způsob jízdy řidičů, následují nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. K nehodám dochází nejčastěji na silnicích první a druhé třídy.

Permanentním nešvarem zůstávají, a to přes nekompromisní přístup dopravní policie, kontroly a značné tresty, alkohol za volantem. „Lidi si prostě nedají říct,“ povzdechl si Jirák. Alkohol sehrál rozhodující roli u dvaačtyřiceti havárií. „I tady jsme zaznamenali pokles, nicméně jde stále o velmi vysoké číslo,“ zdůraznil Jirák.

Fenoménem letošního léta ale nebyli z pohledu dopravní policie motorkáři, jak by se dalo očekávat, ale k překvapení cyklisté. Podepsali se totiž na dvaceti nehodách, při kterých se často také ošklivě poranili. „Navíc ve velké většině havarovali pod vlivem alkoholu,“ podotkl David Jirák a poznamenal, že příští rok se jeho lidé na cyklisty zaměří daleko více.

Zajímavé čtení nabídla i statistika dopravních přestupků, které havlíčkobrodská dopravní policie k datu 6. října 2009 řešila. Nejčastěji řidiči platili pokuty za špatný technický stav svých vozidel, konkrétně šlo o 533 případů za nepoužití bezpečnostních pásů a také za rychlost.
Do státní kasy poslali skoro dva miliony korun.