Smyslem je jediné: získat nejnižší možnou nákupní cenu a ušetřit. V září vypověděli jednotliví odběratelé sdružení pod městem smlouvy se stávajícími dodavateli. Se samosprávou se navíc dohodli, že město Havlíčkův Brod bude napříště vystupovat při nákupu elektrické energie jako jediný centrální zadavatel.

Licitace v listopadu

„Konkrétní zadání veřejné zakázky na nákup elektrické energie od 1. ledna 2010 ale město samo nepřipravovalo. Uzavřelo smlouvu se zprostředkovatelskou společností eCENTRE,“ řekl ředitel Technických služeb v Havlíčkově Brodě Zdeněk Endrle. „Tato společnost už provedla audit jednotlivých odběrných míst havlíčkobrodské samosprávy a zahájila vlastní zadávací řízení.

Třetího listopadu se sejde hodnotící komise a posoudí nabídky jednotlivých licencovaných obchodníků s elektřinou. Budou-li jejich nabídky splňovat všechny předepsané parametry, postoupí do dalšího kola a obdrží termín internetové aukce, které se budou moci zúčastnit, a to už s konkrétní nabídkou ceny za jednu megawatthodinu elektrické energie,“ vysvětlil Endrle a dodal, že na aukci, která se uskuteční do konce listopadu, uspěje ten, kdo nabídne při licitaci nejnižší cenu. „V tuto chvíli je jasné pouze to, že jednotliví odběratelé sdružení pod městem Havlíčkův Brod budou od ledna příštího roku opětovně připojeno na distribuční soustavu. Smlouvy se společností ČEZ už byly podepsány. Od kterého obchodníka ale bude město elektřinu nakupovat, to se ještě uvidí,“ připomněl Endrle.

Havlíčkův Brod nakoupí ročně elektrickou energii za dvanáct milionů korun. Polovinu této sumy tvoří v podstatě pevně stanovená cena za přenos energie distribuční soustavou, kterou určuje stát. Druhou polovinu představuje cena takzvané silové energie. „A právě o tu se bude prostřednictvím internetové aukce soutěžit,“ upřesnil Endrle.

Mezi největší spotřebitele elektrické energie spadající pod město Havlíčkův Brod patří například tepelné hospodářství a sociální služby města, zimní stadion, školy, radnice, technické služby a další.

„Licencovaní obchodníci s elektřinou systém elektronické aukce už dobře znají a velmi často ho využívají,“ sdělil Deníku vedoucí úseku energie společnosti eCENTRE Petr Dobeš a poznamenal, že není ničím neobvyklým, sníží-li se nabízená cena elektrické energie licitací na aukci třeba o dalších deset procent.

Není bez zajímavosti, že prostřednictvím společnosti eCENTRE a internetové aukce nakupuje elektrickou energii například i Národní divadlo, Ministerstvo kultury ČR, stejně jako četné samosprávy v Moravsko-slezském, či Ústeckém kraji.