Ražba v ozubeném kole, jemuž hodináři trefně říkají nepokoj, prozrazuje legendu: KU CTI A CHVÁLE BOŽÍ VĚNOVAL MĚSTU TYTO HODINY L. P. 1907 P. JOS. PETR, C. K. VRCHNÍ STAVEBNÍ RADA VE VÍDNI.

Proč muž z Vídně pomohl právě Habrům? „Josef Petr byl významným mecenášem našeho města. Jednou ho napadlo objednat u hodinářského mistra K. Adamce v Čáslavi hodinový stroj pro věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zachovala se i faktura a je zřejmé, že dar Petra stál 1 260 korun. Stroj bil každou čtvrthodinu. Podle mecenášova přání poprvé zazněl o půlnoci 24. prosince 1907. Prvních dvanáct úderů si na náměstí přišlo poslechnout mnoho lidí, nejen ti, co mířili na půlnoční bohoslužbu,” vysvětluje původ hodin starosta Habrů Jiří Rainiš.

Odměna? Dvacet korun ročně

Stroj byl svěřen do péče kostelníkovi Františku Příbramskému. Každý den, v pátek nebo svátek, musel vyšlapat 76 dřevěných schodů, aby hodiny ručně natáhl. Jeho roční gáže za to byla 20 korun.

Je tedy zřejmé, že kdyby tuto hladovou mzdu odkládal, na stejné hodiny by našetřil až za 63 let. „Stroj jsme nyní věnovali do muzejní části zámku, který od města koupil a v souladu se svým slibem pro veřejnost otevřel jeho nový vlastník,” řekl Deníku starosta města.

„Jsem rád, že radnice hodiny svěřila do mé péče. Postavil jsem je tak, aby byly prvním exponátem rodícího se muzea, stroj je pořád funkční a budu o něj pečovat,” přísahá majitel zámku a kastelán v jedné osobě Petr Rudolf Vančura.

Ivo Havlík