Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Datové schránky jsou zranitelné a zneužitelné

Havlíčkův Brod – Fenomén datových schránek hýbe celou republikou. Kolabující systém a starosti úředníků jsou aktuálními průvodními jevy, které ostrý start od 1. listopadu provázejí.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Jiří NápravníkFoto: DENÍK/archiv

„Nikdo se ale nezabývá otázkami bezpečnosti ani nedostatečnou legislativou,“ upozornil Jiří Nápravník ze Světlé nad Sázavou, který se kybernetickou ochranou a počítačovou kriminalitou zabývá.

Hovořil dokonce o tom, že systém datových schránek v podobě, v jaké byl spuštěn, ohrožuje důvěryhodnost elektronické komunikace lidí se státem. „Vážný problém představuje už vlastní přihlášení do datové schránky, o elektronickém podpisu ani nemluvě,“ řekl Nápravník a varoval, že všechny běžně používané způsoby přihlášení uživatelů je možné obelstít. „Důkazem jsou nedávné zneužití internetové elektronické ústředny ve Velkém Meziříčí, nebo vykradené bankovní účty Komerční banky. Počítačoví podvodníci prokázali, že umí elektronický podpis zkopírovat. A to bez zjevného pochybení uživatele,“ poznamenal Nápravník.

Rizikové situace

V průběhu komunikace se státem prostřednictvím datových schránek mohou podle jeho slov nastat dvě rizikové situace. „V prvním případě někdo odcizí klientovi jeho digitální certifikát a podepíše jím odesílaný dokument. Například převod nemovitosti, podání k soudu, daňové přiznání a podobně. V tom druhém může naopak vlastník certifikátu namítat, a to v okamžiku, kdy se mu to bude hodit, že konkrétní elektronický podpis u odeslaného dokumentu nevytvořil, a bude tvrdit, že to byl počítačový podvodník, který mu odcizil privátní certifikát,“ vysvětlil Nápravník s konstatováním, že ani jeden z uvedených příkladů zneužití neumí stávající legislativa řešit. „Je nutné, aby legislativci jasně řekli, jak se bude postupovat v případech, kdy dojde ke zneužití datových schránek. Připomínám, že vyřešení případu vykradení bankovních účtů trvalo několik let. A to by v případě falešného daňového přiznání, nebo podání k soudu mohlo znamenat i likvidaci firem,“ zdůraznil Nápravník.

Spamy zlikvidují konkurenci

Současně upozornil, že zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů postihuje milionovými pokutami rozesílání nevyžádané pošty. „Pokud toto ustanovení zneužije podvodník a nabourá se do počítačů konkurenční firmy a rozešle jejím jménem spamy, postaví ji velice snadno do velmi složité situace,“ ilustroval další možný případ zneužití datových schránek Jiří Nápravník.

Na otázku, jak je možné, že byl systém, a to i s těmito vysokými riziky, uveden do praxe, odpověděl, že jde o jistý druh české byrokratické ješitnosti. „Datové schránky jsou českým vynálezem, navíc s politickým podtextem. V zahraničí se také používají, ovšem jen v privátním obchodním styku.

Elektronický notář

A způsoby řešení? Jiří Nápravník je vidí v úpravě příslušné legislativy, popřípadě ve zřízení jakéhosi elektronického notáře, který by uživatelům datových schránek evidoval odeslané dokumenty opatřené jejich elektronickým podpisem.

O možném napadení a konkrétních způsobech zneužití datových schránek jejich uživatelé mnoho nevědí. Podle Nápravníka je to logické. Jde o běžné uživatele. „Na všech školeních, které jsme v souvislosti se spuštěním datových schránek absolvovali, nám bylo zástupci ministerstva vnitra sděleno, že systém je zcela bezpečný,“ sdělil Deníku například tajemník Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou Jiří Moučka.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová uvedla, že bezpečnostnímu zabezpečení datových schránek je věnována značná pozornost. Náš konkrétní dotaz předala specialistům, kteří se datovými schránkami zabývají. Jejich vyjádření jsme ale do uzávěrky neobdrželi.

Autor: Jaromír Kulhánek

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení