Jeho provoz zatím financuje hlavně z nájemného. „V současné době je zcela volných nebo jen nezávazně zamluvených asi pět bytů. Senioři si mohou u nás vybrat z nabídky čtyřiadvaceti bytů, z toho je sedm pokojů dvoulůžkových,“ informuje starosta obce Josef Málek.

Každý byt má svoje hygienické zázemí a samostatný elektroměr. V bytě je zároveň i přípojka k užívání kabelové televize, internetu, počítačové sítě a domácí telefon.

„Přesto, že jsme zatím nedělali našemu domovu žádnou velkou reklamu, ohlas předčil očekávání. Zájemci o bydlení se hlásí, a to nejen z Vysočiny. Jako první přijeli klienti až z Brna, máme zde také uchazeče z jižních Čech,“ upřesňuje starosta Málek.

Místní se zatím ostýchají

Jak si ale vzápětí posteskne, nedaří se zatím ubytovat „domácí“ zájemce přímo z Věžnice. Původně jsme předpokládali, že zájem budou mít především místní, ale ti se kupodivu do našeho zařízení nehrnou. Jak jsem zjistil, poté, co jsem s některými z nich mluvil, brání jim jakýsi ostych před sousedy. I přes skutečnost, že pobyt v našem zařízení by je přišel levněji, než vést samostatnou domácnost a starat se o celý dům,“ poukazuje Málek.

Senioři si byt v domově od majitele pronajmou, přitom čistý nájem se pohybuje kolem 2 a půl tisíce korun, podle rozlohy a umístění bytu. Ostatní služby si obyvatelé hradí sami.

„Pro přijetí do domova si neklademe žádné zvláštní podmínky. Snad jen, aby senioři byli v takovém zdravotním stavu, kdy se obejdou bez nepřetržité péče druhé osoby,“ upřesňuje starosta.

O obyvatele pečují přes den až čtyři zaměstnanci, vesměs zkušené pečovatelky. Majitelem zařízení pro seniory je občanské sdružení Domov sv. Floriána. To nechalo vybudovat objekt na místě zchátralé zemědělské budovy.

Peníze získalo občanské sdružení formou půjčky od peněžního ústavu a částečně z dotací Evropské unie určených na rozvoj venkova.

Do budoucna s dotací

Cena stavby činila 17 milionů korun. V provozu jsou zatím dvě hlavní budovy. Časem by měla přibýt budova třetí. Domov by měl mít v areálu i park a stanoviště pro automobily.

„Právě tuto třetí budovu bychom rádi časem dostavěli, ale zatím se nedaří získat odpovídající finance,“ vysvětluje starosta.

Provoz zařízení pro důchodce ve Věžnici si podle jeho slov žádá zhruba tak milion korun ročně. Z toho největší výdaje jdou na mzdy kvalifikovaného personálu a na poplatky za energie.

„Zatím se nám daří zvládnout provoz z výtěžku z nájemného. S neplatiči jsme se setkali jen vzácně. Jedna z obyvatelek, která se již odstěhovala, nám dluží nájemné za tři měsíce, snažíme se ale peníze získat, aniž bychom do celé záležitosti zapojovali úřední moc. Do budoucna však chceme určitě požádat o dotace na provoz zařízení ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom mohli nabídnout střechu nad hlavou i seniorům s nižším příjmem,“ zdůrazňuje starosta.

Postavit domov pro seniory na venkově. Bylo to při zpětném pohledu moudré rozhodnutí? Podle starosty Málka určitě ano. „Myslím, že to byl dobrý nápad. I na venkově je třeba začít nabízet seniorům takové služby už proto, jak rychle populace stárne,“ konstatuje Málek.

Obec Věžnice ale není sama, která se rozhodla na venkově otevřít moderní zařízení pro seniory. Zhruba před rokem se k podobnému kroku rozhodla i obec Slavíkov na Ždírecku.