Náklady na stavbu činí podle předběžných odhadů asi 50 milionů korun. „Investice se neobejde bez dotací. Město tolik peněz v rozpočtu nemá,“ upřesnil starosta Přibyslavi Jan Štefáček. Město bude žádat o dotaci z programu ministerstva zemědělství a podle starosty má šance získat z dotací až tři čtvrtiny nákladů.

Nicméně i tak bude nutné rozdělit stavbu kanalizace do dvou etap. „V současné době už máme vypracovaný projekt a budeme žádat o dotace. První stavební práce by mohly začít teoreticky tak příští rok. Ovšem s ohledem na skutečnost, že odkanalizovávat se bude po etapách. Plánujeme délku celé stavby tak na pět let,“ informoval starosta. K Přibyslavi patří ještě další místní části Dvorek a Uhry, ale tam radnice o stavbě kanalizace zatím neuvažuje.

Pokuta jim už nehrozí

Stavbou kanalizace a svodem odpadních vod z obcí do čistírny chce město vyhovět pokynům Evropské unie, která tato zařízení po městech a obcích ve své členské zemi vyžaduje. V opačném případě hrozí vysokými pokutami. Jak ale zdůraznil starosta Štefáček, tím, že přibyslavská radnice začala stavbu kanalizace řešit a podnikla určité kroky, se na základě metodiky Státního fondu životního prostředí a ministerstva zemědělství dostala do kategorie aglomerací, které už nakládání s odpadními vodami vyřešily a pokuta jí nehrozí.

V současné době využívají obyvatelé obcí Dobrá a Keřkov v domácnostech pro odpadní vody septiky nebo jímky.