„V hale školy jsme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny připravili výstavu, která dokumentuje události z roku 1989. A to z pohledu celostátního i místního,“ řekl ředitel školy Jiří Forman a dodal, že výstavu doprovází i prezentace zachycující Československo v letech 1968 až 1989 a v listopadu 1989. „Jde o prezentaci, kterou připravili naši pedagogové,“ vysvětlil Forman a připomněl, že součástí oslav byla i školní literární soutěž. „Se všemi soutěžními pracemi se mohou učitelé i studenti seznámit v prostorách studentského a informačního centra, kde je navíc připravena i výstava knih s tematikou listopadových událostí,“ dodal Forman.

Přednáška zakončená písničkou

O historickém a ekonomickém dění na sklonku komunistické éry v Československu hovořili studenti se svými pedagogy tento týden také při výuce. A někteří kantoři sehráli důležitou roli i včera. „Oldřich Šimon, který učí dějepis, odpřednášel například problematiku let normalizace. Našel vhodný jazyk i formu, která studenty zaujala, a svou přednášku zakončil písní Jarka Nohavici, kterou nejen zazpíval, ale i zahrál na kytaru,“ chválil ředitel Forman. Studentům přednášel i historik Muzea Vysočiny Michal Kamp. Věnoval se listopadovým událostem z roku 1989 v Havlíčkově Brodě.

Součástí Dne s trikolórou, kterou mimochodem nosili všichni studenti i učitelé školy, bylo i filmové představení a také koncert. Studenti zhlédli film Občan Havel a vyslechli v podání Pavla Lutnera známé písně Jaroslava Hutky, Karla Kryla a dalších písničkářů, které se hrály na revolučních náměstích.

Rok 1989 studenty zajímá

Studenti Ekonomického lycea, Pavla Hrdličková, Martina Jůzová a Vojtěch Žák, Deníku sdělili, že je události z listopadu 1989 zajímají. „Je to doba, ve které žili naši rodiče. Chci vědět, co je tehdy trápilo,“ uvedla Pavla a Vojtěch ji doplnil: „Zajímá mě srovnání. Co a jak bylo tehdy, a co a jak je teď. Jsem překvapený, kolik lidí, kteří patřili k tehdejšímu režimu, má slovo i dnes,“ podotkl Vojta.

A Martina na otázku, povídá-li si o té době doma s rodiči, odpověděla upřímně, že moc ne. Všichni ale připustili, že díky Sametovému týdnu, který škola uspořádala, se chtějí o roce 1989 dozvědět co nejvíc.