Roušky, které by měly pacienta chránit před nákazou virem prasečí chřipky, lékárna na skladě má. Jedno balení roušek, jinak odborně nazvané chirurgické ústenky, ale není nejlevnější. Čtyři kusy, které by měly pohltit až 99 procent virů, stojí kolem 380 korun, přitom jednu roušku není možné používat neomezeně dlouhou dobu.

Podle lékárníka Webera se na hygienické roušky ptají hlavně starší pacienti a důchodci, lidé nějak závažně nemocní. Mladí pacienti o tento způsob ochrany zájem nemají. Stejně tak se pacienti na roušky občas ptají v lékárně na Havlíčkově náměstí, ale tam je ani nemají na skladě.

„Občas se některá rouška prodá, ale žádná panika se nekoná,“ informují pracovnice havlíčkobrodské lékárny v Dolní ulici. „Občas se někdo na roušky zeptá,“ komentuje situaci vedení přibyslavské lékárny. Podle lékárníka Jaromíra Webera by se měly roušky nosit do míst, kde je větší shromáždění lidí a tudíž hrozí i možnost nákazy.

„Jak se ukazuje, není u nás větší množství pacientů s prasečí chřipkou. Ani počet nemocných běžnou sezonní chřipkou není nijak vysoký. V naší lékárně se objevují zatím hlavně pacienti s onemocněním dýchacích cest a nakupují běžné léky proti nachlazení,“ konstatuje lékárník Weber.