VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli stopy dávného brodského požáru

Havlíčkův Brod – Brodské podzemí vydalo další zajímavý nález. Narazili na něj dělníci pracující na výkopu v Příčné ulici, kteří objevili zbytky stavby z doby počátku města.

14.11.2009
SDÍLEJ:

Pozůstatky strašlivého požáru je možné najít i po více než šesti staletích.Foto: archiv Muzea Vysočiny

„Šlo o zahloubenou, suterénní část domu vyplněnou do červena propálenou mazanicí a spáleným dřevem. Stavení dřevohliněné konstrukce tedy bezpochyby zaniklo požárem,“ popisoval nález archeolog Pavel Rous z havlíčkobrodského Muzea Vysočiny. Také zlomky keramických nádob nalezené ve stejné hloubce byly poznamenané ohněm. Vypálil je dočervena.

„Lze tedy předběžně soudit, že máme co do činění s archeologickými svědectvími o strašlivém požáru, který zničil Německý Brod v roce 1340,“ vysvětloval Rous. O dávné katastrofě podává svědectví také jeden písemný pramen – listina z 15. října 1340, kterou vydal tehdejší majitel města Pertold z Lipé.

Dávné spáleniště se dnes nachází více než metr pod úrovní povrchu. Podle dalších nálezů na tomto místě v následujících staletích vyrostly zděné stavby.

O škodách, které živel napáchal, vypovídají stopy po pravděpodobně stejném požáru, které historici zdokumentovali na dalších místech v severovýchodní části historického jádra města.

Dnešní azylový dům oblastní charity v ulici Boženy Němcové, který je v jádru pozdně středověký, stojí na ještě starším kamenném zdivu, které je také poznamenané požárem.

Na zahradě mateřské školy v Příčné ulici byla při výkopových pracích objevena dřevohliněná stavba, která zastřešovala studnu. I ona lehla popelem.
Zbytky spálené budovy ze stejné doby se našly i při přístavbě gymnázia. Při rekonstrukci domu čp. 182 v Horní ulici byl ve spáleništní vrstvě objeven základ železářské pece.

Dobu, kdy se městem prohnal ničivý požár, pomohly historikům určit střepy nádob pocházející z doby od konce 13. století do první poloviny 14. století, které našli ve stejné hloubce jako stopy požáru.

Autor: Andrea Bartůňková

14.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení