„Kromě dvou stávajících automobilů byly požehnány dva nové vozy. Devítimístný Citroën Jumper a Škoda Felicia combi. Ty stacionář získal díky dárcům. Petrklíč automobily používá zejména ke svozu svých klientů,“ upřesnila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Hana Fikarová.

V ono slavnostní dopoledne, jak popsala mluvčí, stály na zahradě mateřské školy na Stínadlech, kde denní stacionář Petrklíč působí, vedle sebe dva doposud používané vozy Renault Trafic a Fiat Scudo a dva vozy nové - devítimístný Citroën Jumper a původně policejní Škoda Felicia combi.

Ledečský kněz Jan Bárta všem čtyřem vozům požehnal, aby plnily svůj účel a vyhnuly se přitom poruchám a karambolům. „Tomu přihlíželi zástupci dárců Less, a.s., Respect, Citroën, kmotr stacionáře, poslanec Jan Kasal, ředitelka Oblastní charity Anna Blažková, starosta města Stanislav Vrba, místostarosta Jaroslav Doležal, zaměstnanci stacionáře, postižené děti a jejich rodiče,“ doplnila mluvčí.

Právě díky dárcům získal Petrklíč, denní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením v Ledči nad Sázavou, všechny automobily.

Děkovat? A pročpak?

Renault Trafic darovala Petrklíči před lety Nadace ČEZ Duhové auto, Fiat Scudo byl pořízen z výtěžku Tříkrálové sbírky, Citroën Jumper byl nyní zakoupen díky štědrosti majitele firmy Less, a. s. Jana Mičánka a Felicii darovala jihomoravská Policie ČR po obnově svého vozového parku.

„Když jsme jely s paní ředitelkou Oblastní charity Havlíčkův Brod, Annou Blažkovou, osobně poděkovat panu Mičánkovi, překvapila nás jeho slova: proč byste mi děkovaly? Není za co, jen ať auto slouží těm, kdo to nejvíce potřebují. Nechtěl po nás žádné reklamy v novinách, dokonce se divil, proč mu děkujeme. Byly to příjemně strávené chvíle s chytrým a skromným pánem, který má velké srdce,“ pochválila dárce Iveta Vrbová, vedoucí Petrklíče.

Ke svozu do stacionáře budou podle mluvčí Fikarové pro příště používány oba vícemístné vozy, červený Renault a bílý Citroën, Felicia bude sloužit pro dopravu po městě a cestování za zřizovatelem do Havlíčkova Brodu. Fiata si zřizovatel stacionáře, kterým je Oblastní charita Havlíčkův Brod, převede do dalšího charitního zařízení.

„Petrklíč má 18 uživatelů z různých vzdáleností od Ledče v okruhu asi 35 kilometrů. Svážíme 11 uživatelů, a to z Trhového Štěpánova, Malovid, Čechtic, Dolních Kralovic, Bohumilic, Světlé nad Sázavou, Vlkanova, Dolní Březinky, Ledče nad Sázavou.

Denně se najezdí 150 až 200 kilometrů. Auta se také používají k přepravě na různé programy, to jest na hipoterapii do Moskovic u Kutné Hory, do solných jeskyní, na různá divadla, kina, nákupy s uživateli a jiné poznávací výlety,“ sdělila vedoucí stacionáře Iveta Vrbová.

Hana Fikarová, Štěpánka Saadouni