Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Kučírek: Jen sport rodinu neuživí

Havlíčkův Brod - Jako první otevřel hokejista a trenér Pavel Kučírek v Havlíčkově Brodě svoje Sport studio. Dnes s odstupem dvanácti let vzpomíná, že se občas dostal i do situace, kdy uvažoval, že podnik zavře.

19.11.2009
SDÍLEJ:

Ve Sport studiu Pavla Kučírka tak mladé kulturisty toužící po objemné svalové hmotě postupně vystřídali třicátníci, ale i padesátníci a šedesátníci. Přišli na to, že podnikat a být v práci osmnáct hodin denně je hezká věc, ale zdraví máme jenom jedno. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Problém je podle jeho názoru v tom, že na Havlíčkobrodsku stále klesá kupní síla, zkrachovalo několik důležitých podniků a především z kasáren odešli vojáci 4BRN. Že může Sport studio provozovat dál, za to vděčí dalšímu soukromému podnikání do kterého se nedávno pustil.

„Jen z provozu Sport studia bych rodinu neuživil. Náklady na provoz zařízení neustále rostou. Návštěvníkům je navíc třeba nabídnout aspoň občas nějaké novinky, které je zaujmou, ale zvedat ceny vstupného nelze. Na Vysočině jsou nízké mzdy, nezaměstnanost, důležité firmy zkrachovaly. Největší chyba byla že z Brodu odešli vojáci. Kupní síla se tím výrazně snížila. V Praze stojí vstupné do posilovny sto korun a víc. Kdybych takové ceny nasadil u nás, nepřijde mi na cvičení nikdo,“ konstatuje bývalý hokejista.

Proč jste otevřel před 12 lety zrovna Sport studio? Proč ne třeba hospodu nebo pizzerii?
Myslel jsem si, že otevřít sportovní studio bude mít větší smysl než hospoda. Viděl jsem v tom budoucnost a věřil, že se lidé začnou o svoji tělesnou schránku víc starat než dřív.

Vy sám jste předpokládám aktivní sportovec.
Od sedmi let do třiceti jsem hrál hokej. Déle to už nešlo. Ve třiceti jsem skončil, protože nešlo skloubit aktivní sport a podnikání.

Když jste Sport studio otvíral měl jste velkou konkurenci?
Začali jsme v Havlíčkově Brodě jako první, asi půl roku po nás byl otevřen krytý bazén. Vůbec první posilovnu jsem otevřel v obci Veselý Žďár, kde jsem se učil v tomto oboru podnikat.

Říkáte naučit se podnikat v oboru, předpokládám, že Sport studio si nemůže otevřít každý. Jaké předpoklady jste musel splnit?
Mám trenérskou licenci na provozování fitness v oboru instruktor fitness a kondičního tréninku. Podnikání v tomto oboru si ale žádá také určitý vztah ke sportu a najít ten správný přístup k lidem různého typu. Otevřít Sport studio neznamená jen čekat v posilovně na zákazníky. Kromě posilovny provozujeme ještě squash, solárium, bazén, cvičíme aerobik, pilates, ale návštěvníkům se snažíme nabídnout i další služby, jako je poradenství v oboru výživy a sestavování tréninkových plánů, programy na redukci hmotnosti.

A co úřady a odborné kontroly?
Kontroly například z hygieny, nás navštěvují zhruba každého půl roku, protože provozovat sportovní centrum znamená i dodržovat přísné hygienické normy. Na druhou stranu je to dobře, protože zákazníci se k nám vracejí , když vidí, že je vše v pořádku a nemusí se bát lehnout na lavičku v posilovně nebo vstoupit do sprchy.

Před dvanácti lety jste byl v Havlíčkově Brodě sám, dneska je ale situace jiná.
Samozřejmě konkurence přibyla, v Havlíčkově Brodě jsme dneska tři. Například v budově bývalého závodu Pleas se otevřela nová posilovna, ale ta je zaměřená hlavně na ženy. Sportovní zařízení srovnatelné s naším je v současné době v Kotlině.

A vaše klientela, změnila se nějak za těch pět let?
Vytvořila se u nás za tu dobu stálá klientela. Řekl bych, že jsme se změnili v posilovnu s domáckou atmosférou, kam chodí ti samí návštěvníci. Znají se, mají rádi při cvičení pohodu. Tady se nemusí nikdo bát, že ho bude někdo při cvičení pozorovat a smát se mu. Naše klientela se vyprofilovala i věkově. Zpočátku chodili mladí kulturisté. Dnes to jsou klienti od třiceti let výše, výjimkou nejsou ani padesátníci a šedesátníci. Přišli na to, že podnikat a pracovat osmnáct hodin denně u počítače je hezká věc, ale občas je třeba se starat také o svoje tělo, protože zdraví máme každý jen jedno.

Mladí cvičit nechodí?
Kupodivu, mladí asi nemají tu potřebu, i když aspoň podle toho, co vidím, mají stále větší problémy s obezitou. Velké procento mladých dívek má značnou nadváhu, ale nečiní jim problém obléknout si bokové kalhoty a ukázat bříško. Zřejmě mají větší sebevědomí, než jsme měli my.

Módní časopisy ukazují vychrtlé anorektičky veškerých tvarů a svalů prosté. Třeba se slečny obávají, aby si intenzivním posilováním nevypěstovaly svaly jako kulturistky. Mimochodem vám se líbí jako muži svalnaté holky?
Tak to už je extrém (smích). Extrémní kulturistika nemá se zdravým sportem nic společného, navíc svalovou hmotu ovlivňuje i genetická výbava. To platí pro ženy i muže. Když nemáte od narození předpoklad mít atletickou postavu jako kulturista, nikdy toho nedosáhnete. Svaly vám narostou jen do určité míry.

Existuje nějaká hranice, horní i dolní, kdy začít a nebo naopak skončit s cvičením a posilováním?
Horní hranice neexistuje, cvičit a posilovat v rozumné míře lze i ve vysokém věku pokud to zdraví dovolí. K nám chodí cvičit i klienti starší šedesáti let. Spodní hranice kdy s posilováním začít, je tak 14 let, mladší samozřejmě cvičit může, ale jen s vlastním tělem, aby si nezpůsobil růstové problémy.

Jenže i stálou klientelu je třeba si udržet a nabízet občas nějakou novinku.
To je pravda. Proto jsme u nás začali cvičit moderní pilates, zákazníci si mohou vyzkoušet nejnovější běžecký pás a kolo značky STEX. Squashový kurt má novou čelní stěnu a v pánské šatně jsou kompletně nové sprchy.

Když k vám do Sport studia přijde nováček, jak si s ním poradíte?
Nejprve se zeptám, jestli trénink zaměříme na redukci hmotnosti,na posílení svalového korzetu, nebo na nabrání svalové hmoty. Jak často chce cvičit, podle toho jaký je somatotyp, mu sestavím základní trénink a projdu s ním plán v posilovně. Pro udržení fyzičky stačí cvičit dvakrát týdně, pokud chce postavu měnit nebo formovat, je třeba chodit aspoň třikrát týdně.

Jaký máte názor na různé podpůrné prostředky?
Klient by po nich měl sahat až zvládne základní trénink. Zdůrazňuji, že mám na mysli podpůrné prostředky, jako jsou různé doplňky stravy, nic jiného. Žádná anabolika a steroidy, po kterých sahají ti, kteří chtějí mít výsledek bez větší námahy a cvičení, ale to do sportu nepatří. Základní doplňky stravy jsou bílkoviny, sacharidy a přípravky na podporu spalování tuků. Občas mě překvapí klient, který ještě nezačal ani pořádně cvičit, neví, co je to bílkovina, a už se ptá po creatinu. Doplněk stravy má cvičícímu zjednodušit stravování, a ne suplovat běžnou stravu. Zrovna tak různé spalovače nefungují bez náležité aerobní aktivity.

Vy sám si najdete na cvičení čas?
Snažím se cvičit čtyřikrát týdně, dvakrát týdně hraju fotbal a poslední dobou sem se nechal zlákatna hokej, ale ne do brány. Časově je to náročnější, ale když člověk chce, čas si najde. Synovi jsou tři roky tak doufám, že si s ním ještě zasportuju.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení