„Klientela nám zůstává již několik let takřka stejná. Rozhodně jsme se letos nesetkali s menším zájmem firem o pronájem našich prostor pro jejich večírky,“ zamyslel se ředitel Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě Vladimír Stejskal.

Podobných akcí se v kulturním domě uskuteční během roku kolem patnácti. „Prosincové setkání se zaměstnanci samozřejmě chystáme. Je ale také pravda, že jsme se snažili v určitých věcech na večírku ušetřit. Snažili jsme se najít především levnější účinkující a například také forma občerstvení bude poněkud odlišná od předchozích let,“ uvedl personální ředitel společnosti ACO Martin Klusáček.

Bonusy za hospodárnost

Ani jinde nechtějí svoje zaměstnance o méně formální akce připravit. Například mluvčí společnosti Ross Zdena Stryková tvrdí, že zaměstnanecké bonusy v podobě dárků a nejrůznějších kulturních akcí není třeba rušit v případě, že se firmy chovají hospodárně.

„Samozřejmě hledáme určité rezervy, ale protože se během celého roku snažíme postupovat šetrně, nemáme důvod nevyjádřit zaměstnancům tímto způsobem dík,“ zamyslela se Stryková.

Setkají se všichni zaměstnanci

Vedení Měšťanského pivovaru Rebel se rozhodlo na závěr roku spojit vše do jednoho programu. Vedle pracovních povinností uspořádá i setkání všech zaměstnanců.

„Taková ta neformální besídka zůstává nadále. Spojíme v ní například bezpečnostní školení, zkoušky vozidel s posezením našich zaměstnanců. Pracovní část programu bude dopoledne a pak již bude následovat volná zábava. Určitě se nedá říct, že by nás v tomto směru finanční krize nějak výrazně omezovala,“ prozradil ředitel společnosti Jiří Hušek.

Naopak již před několika lety upustili od organizovaných večírků ve společnosti Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou. „Nejsme na tom sice nijak špatně, ale podobné akce již několik let nepořádáme. Administrativním pracovníkům ale zajištujeme například zájezdy do divadla,“ řekl ředitel společnosti Pavel Urban.

Podle něj si jednotlivá oddělení firmy pořádají posezení sama. „Ještě minulý rok na ně společnost alespoň symbolicky příspívala, letos již touto cestou nepůjdeme. Určitě to však není důsledek krize, ani předtím totiž nešlo o velké částky,“ podotýká Urban.

Zaměstnanci některých firem v okrese se však asi nedočkají finančních benefitů. „Speciální prémie vypisovat nebudeme. Jak jsem již uvedla, snažíme se pracovat hospodárně, proto zaměstnance oceníme pouze večírkem, či různými hmotnými dárky,“ vysvětluje Stryková.

Motivačním způsobem pojali případné vyplácení bonusů v přibyslavském ACU. „Odměny se budou odvíjet podle celkových výsledků společnosti, proto zatím nedokážu říct, zda budou vypláceny nebo ne. Všichni pracovníci firmy jsou na jedné lodi, pokud tedy budou dobré výsledky, revanšujeme se po zhodnocení zaměstnancům i touto formou,“ dodává Klusáček.

Jakub Janáček