Proto osoby bez přístřeší řeší svou situaci například pobytem v hale havlíčkobrodského vlakového nádraží.

„Žádné speciální služby zaměřené na bezdomovce neposkytujeme, provozujeme pouze charitní domov pro matky s dětmi,“ informuje Renata Novotná z Oblastní charity Havlíčkův Brod. Stejně tak další sociální služby ve městě a okolí se zaměřují jen na určitý typ klientů. Fokus Vysočina pečuje o duševně nemocné, Pestalozziho centrum zase nabízí služby klientům, kteří žili v dětských domovech nebo výchovných ústavech.

Město azylový dům neplánuje

Ani město Havlíčkův Brod neuvažuje, že by v dohledné době chtělo budovat nějaké zařízení, určené přímo pro pomoc bezdomovcům. „Zatím se na městě o ničem takovém nemluvilo, ale jak jsem slyšela, bezdomovci jsou problém,“ říká mluvčí Městského úřadu v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.

Problém s narůstajícími počty bezdomovců to skutečně je, ale ne každé město na Havlíčkobrodsku ho musí řešit. „U nás se s bezdomovci setkáme jen vzácně. Pokud se na území města nějací objeví, většinou rychle mizí jinam,“ konstatuje ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Bezdomovci se nepotulují ani v ulicích Přibyslavi, zato v Havlíčkově Brodě se jejich doménou stala hala vlakového nádraží. Tady se bezdomovci navíc mísí se zdejší komunitou sociálně nepřizpůsobivých. Obtěžují, žebrají o cigarety. Cestující se jich bojí, radost z nich nemají ani provozovatelé nádražních obchůdků.

Deníku si na chování bezdomovců stěžovali, ale jména uvádět nechtějí, aby se jim sociálně problémoví jedinci nemstili.

Opíjejí se a řvou

„Utábořili se v hale, kouří tam, přestože se to nesmí. Nikdo s nimi ale nic neudělá. K nám dovnitř naštěstí nechodí,“ říkají prodavačky z pekařství. „Strašně řvou. Když jsem v krámě večer sama, mám občas strach. Zvlášť, když nevidím, že by se v hale ukázali nějací policisté,“ posteskne si prodavačka z nádražní prodejny novin a časopisů.

Provozovatelka obchůdku s kalendáři a levnými CD si jich prý raději nevšímá a je ráda, když se jim obloukem vyhne. „Já s nimi problémy nemám. Obchod vede hlavně manžel. Ten je dokáže srovnat, proto si k nám nic nedovolí,“ říká rázně prodavačka v trafice před halou. Podle mluvčí Policie ČR Jany Mazourové policie dělá v nádražní hale kontroly, občas sem zavítají i policejní psovodi.