V nemocnici byla hospitalizována jedna žena z Havlíčkobrodska, u níž byl potvrzen virus H1N1.

„Žena byla přijata ve špatném zdravotním stavu, nicméně v současnosti je již její zdravotní stav stabilizovaný,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo. Podle primáře infekčního oddělení Jiřího Kubáta byla žena hospitalizována na interním oddělení a v současné době je v domácím ošetřování.

Virus podruhé prokázán nebyl

Druhá žena, která byla hospitalizována přímo na infekčním oddělení s podezřením na prasečí chřipku, již byla také propuštěna do domácího léčení.
Výsledek testů byl totiž nejasný. Virus H1N1 se nepodařilo prokázat ani vyvrátit.

Vedení nemocnice se rozhodlo doporučit na všech stanicích JIP a oddělení ARO omezení návštěv. Důvodem jsou obavy ze stále se zvyšujícího počtu evidovaných případů chřipky, nejen prasečí, ale i běžné chřipky sezónní.

Proto bylo doporučeno omezení návštěv na minimum na stanicích a odděleních, kde jsou hospitalizováni pacienti po operacích a ve vážném zdravotním stavu, a také tam, kde by podobné onemocnění mohlo způsobit zhoršení zdravotního stavu těchto pacientů.

V celém kraji Vysočina je podle mluvčí Jitky Svatošové v současné době evidováno třináct případů prasečí chřipky. „Přijatá opatření kraje jsou v této fázi a v tomto počtu případů pouze preventivního charakteru,“ uvedla Svatošová a v této souvislosti apelovala na individuální zodpovědnost lidí ve věcech základní hygieny.

Zvýšení eviduje celý kraj Vysočina

Krajská hygienická stanice v Jihlavě zveřejnila počty lidí, kteří onemocněli běžnou sezonní chřipkou. Ve všech okresech kraje se jejich počty v porovnání s minulým týdnem zvýšily.

Na Havlíčkobrodsku teď sužuje chřipka 1849 lidí. Na Pelhřimovsku to je 1300 osob, Jihlavsko hlásí 1303 případy, Žďársko 1693 a Třebíčsko 1696 nemocných.

Vedení základních škol v Havlíčkově Brodě prozatím situaci monitorují a jsou ve styku s hygieniky. Chřipka zásadním způsobem počty žactva nikde nedecimuje. Nikde proto uzavírání škol nehrozí. „V daleko větší míře teď ale používáme dezinfekční prostředky,“ sdělilo Deníku například vedení ZŠ Nuselská a V Sadech.

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek