Už samotný název napovídá, že policisté se opětovně zaměřili na mládež v nočních klubech, barech a restauracích, a to hned v několika místech havlíčkobrodského okresu. Konkrétně v Havlíčkově Brodě, Světlé nad Sázavou, Golčově Jeníkově a také v Sobíňově.

K třicítce policistů ze všech obvodních oddělení Územního odboru Policie ČR v Havlíčkově Brodě, dopravního inspektorátu a jihlavské cizinecké policie se tentokrát přidaly i tři desítky policistů z brněnské stálé pořádkové jednotky. Všichni pak kontrolovali, zda mládež mladší osmnácti let neholduje alkoholu, popřípadě není pod vlivem drog. Součástí policejního „večera“ byla i klasická dopravní akce. Ta se na území Havlíčkova Brodu opakovala hned dvakrát.

První noční podnik policisté, kteří byli rozděleni do dvou operačních skupin, zkontrolovali v pátek krátce po dvacáté hodině večerní. Ten poslední pak v sobotu několik minut po jedné. V jednom případě se do stejného podniku vrátili hned dvakrát.

Největší hříšník měl 1,46 promile

„Policisté v průběhu šesti hodin trvání celé akce navštívili celkem třiatřicet podniků a zkontrolovali sto čtyřicet osob mladších osmnácti let,“ uvedla havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová a dodala, že patnáct mladistvých bylo přistiženo pod vlivem alkoholu. Největší hříšník nadýchal 1,46 promile. „Deset z nich bylo po provedení orientační dechové zkoušky převezeno na havlíčkobrodské Obvodní oddělení Policie ČR, kde se jich ujaly pracovnice odboru sociálně právní ochrany dětí. Posléze k nim byli přivoláni i rodiče, kteří si je odvezli domů,“ konstatovala Mazourová a dodala, že zbývající pětice mladých pijáků zaplatila pokutu. Pod vlivem drog nebyl zjištěn nikdo.

Alkohol nalil i rodič

„Přistižení uváděli, že jim alkohol koupili kamarádi. V jednom případě to byla obsluha a v jednom i samotný rodič,“ řekla Mazourová.

Obsluha nejmenované restaurace v Havlíčkově Brodě se k probíhající policejní kontrole příliš vyjadřovat nechtěla. „Mám pocit, že to policisti přehánějí. Tady v Brodě se takovéto akce pořádají dost často. Nechci říct, že k nám chodí samí svatouškové, ale myslím si, že extra problémy tady s opilci nebo s lidmi, kteří fetují, nemáme,“ sdělila Deníku číšnice, která se představila jako Ivana.

Student Jaroslav Fajmon, kterého policisté kontrolovali v havlíčkobrodském Metru, zůstal naopak v klidu. „Nevadí mi to. Policisti se chovají slušně a dělají jen svou práci,“ podotkl.

V rámci souběžné dopravně bezpečnostní akce, která se uskutečnila pouze na území Havlíčkova Brodu, policejní hlídky zastavily sto dvacet řidičů.
„Šest z nich pokutovaly za spáchané přestupky. Sankce za řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky tentokrát uplatnit nemusely,“ uzavřela Jana Mazourová. V ostatních okresech kraje Vysočina se o víkendu žádná podobná policejní akce nekonala.
Šlo o iniciativu havlíčkobrodského Územního odboru Policie ČR.