Akci pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě. Ocenění dobrovolných dárců krve se koná dvakrát ročně. „Počet dárců oceněných zlatou plaketou se rok od roku zvyšuje. K dnešnímu dni jich je více než 600,“konstatuje ředitelka oblastního spolku ČČK Jana Chlupáčková.

Například pan Libor z chodí dávat krev na transfuzní oddělení nemocnice už asi osm let. „Inspiroval mě můj otec, který je pravidelným dárcem krve a dávat krev mi připadá správné,“ říká stříbrný držitel Janského plakety z Havlíčkobrodska. Jen za loňský rok bylo na transfuzním oddělení havlíčkobrodské nemocnice provedeno více než čtyři tisíce krevních odběrů.

„Pro mě je potěšující, že když přijdu na odběr krve, jsou tam nejen stálí dárci středního věku, ale nechybějí ani mladí,“ svěřil se pan Libor.

Oblastní spolek ČČK eviduje za loňský rok více než 2 500 dobrovolných dárců krve, z toho bylo 150 nováčků. Podle ředitelky CHlupáčkové je krev nejcennější tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Ředitelka ČČK si pochvaluje vynikající spolupráci s havlíčkobrodským transfuzním oddělením, které odběry krve od dobrovolných dárců zajišťuje. Ale připomíná, že krevní odběry jsou prováděny především u stálých dobrovolných dárců, než u nováčků.

Kromě samotné krve využívá lékařství i speciálních medikamentů vyrobených z krevní plazmy. V současné době je podle ředitelky možné oceňovat dobrovolné dárce krve nejen zlatými a stříbrnými plaketami, ale také zlatým křížem prvního, druhého a třetího stupně za 160, 120 a 80 uskutečněných odběrů.