Jak se svěřil Deníku, k dárcovství krve ho přivedlo svým způsobem jeho původní zaměstnání. Zdeněk Novák pracoval jako policista v Praze v útvaru, který měl za úkol doprovody vlaků.

„Tehdy jsem se často dostával do situací, kdy jsem si uvědomoval, jak je člověk křehký a zranitelný, přestože si myslí, že se mu nic nemůže stát,“ konstatoval bývalý policista, který dnes pracuje ve Světlé jako městský strážník. „Viděl jsem například umřít ve vlaku člověka. Doprovázeli jsme vlaky v době náročných fotbalových zápasů, kdy se fanoušci jednotlivých klubů rvou mezi sebou. Snad nejhorší vzpomínky mám na chvíle, kdy jsme zasahovali například u železničního neštěstí,“ vybavil si dobrovolný dárce, který už absolvoval čtyřicítku odběrů, a stal se tak držitelem zlaté Janského plakety. Dávat dobrovolně krev bylo jeho rozhodnutí, které prý padlo během jediného okamžiku.

On sám se, podle vlastních slov, naštěstí nedostal do situace, že by krev potřeboval sám. „Možná jako dítě, kdy jsem byl na operaci slepého střeva, ale už si nevzpomínám, jestli jsem dostal transfuzi nebo ne,“ vybavil si Novák. Jak zdůraznil, dávat krev bere jako samozřejmost, za kterou není třeba zvlášť děkovat.

Ocenění dobrovovolných dárců krve provádí dvakrát ročně Oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě. Zlatou plaketu má dnes už v regionu asi 600 dárců.