Kterých pět divů to nakonec bude, určila v průběhu internetového hlasování veřejnost. Výsledky zveřejní 25. prosince Česká televize.

Divy České republiky byly jednou z kategorií, které autoři projektu Perly České republiky vyhlásili. Kromě houslí Jaroslava Šlechty mezi nimi byly například i české korunovační klenoty, Jára Cimrman, Spejbl a Hurvínek, nebo televizní vysílač na Ještědu.

Jaroslav Šlechta křišťálové housle, které jsou už zapsány v české knize rekordů agentury Dobrý den, vyrobil v roce 1983. A to z čirého křišťálu ze sklárny ve Škrdlovicích. Zhotovil je z deseti bloků skla, které opracovával, brousil, leštil a spojoval. Ozdobné prvky, kterými jsou housle opatřeny, vytvořil pískováním. Pracoval na nich bezmála jeden rok.

Součástí houslí jsou i nylonové struny. Pokud by nástroj byl opatřen elektronickým snímačem, dalo by se na něj hrát. „Problém je v tom, že housle váží přes sedm kilo. Žádný hudebník by je tedy v ruce dlouho neudržel,“ poznamenal Šlechta a prozradil, že před vlastní prací demontoval na deset dílů, coby součást přípravy, dřevěné housle po dědečkovi. „Myslím si, že by mi to odpustil,“ usmál se.

Výtvarník Šlechta je známý svou chutí vytvářet skleněné umělecké předměty, které jsou neobvyklé a složité. Není proto bez zajímavosti, že se pustil i do broušení křišťálové lebky.

„Přečetl jsem si, že za použití současných technologií by výroba křišťálové lebky, podobné těm dvěma už ve světě objeveným, trvala tři sta let. Pustil jsem se tedy do práce a lebka byla na světě za půl roku,“ konstatoval Šlechta a pochlubil se i dopisem, který mu právě v souvislosti s výrobou křišťálové lebky poslal slavný Arthur C. Clark. Muž, který celosvětovou veřejnost po dlouhá léta seznamoval se záhadami a divy celého světa.