„Ano, 1. prosince práce v Dolní ulici skončí,“ potvrdila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Stavba však nešla úplně hladce, v horní části ulice muselo po upozornění řidičů autobusů dojít k předělávce. Ti totiž měli obavu, že dva autobusy vedle sebe neprojedou.

Ozvaly se také hlasy, jestli chodníky nejsou příliš široké, jestli se vůbec dvě auta vedle sebe vejdou. Šoféři se obávali, že z Dolní ulice vznikne další jednosměrka.

„Na toto téma přišlo mnoho dotazů,“ přiznal místostarosta Libor Honzárek. „Sešli jsme se i společně se zástupci řidičů a technických služeb. Architekt vysvětlil, že to není chyba, právě naopak, záměr,“ podotkl místostarosta Honzárek. Vedení města totiž stavbu nastavilo tak, aby maximální rychlost v tomto úseku byla kolem 30 kilometrů za hodinu. „Chceme, aby všichni projeli, ale museli zpomalit. Často se totiž stalo, že tam řidiči tou diagonálou profrčeli. A to už nechceme. V první řadě nám jde o komfort chodců,“ vysvětlil místostarosta Honzárek.

Na druhé straně však poukázal na to, že příliš úzká silnice se tak trochu jeví jako optický klam. „Pokud pečlivě změříme šířku mezi obrubníky v Horní ulici, a to samé uděláme v Dolní, tak v Dolní je to o něco širší. Jakmile dáte větší luxus chodníkům, tak to najednou vypadá, jako by tam byla jednosměrka,“ doplnil Libor Honzárek.

Radnice nemá obavy ani o to, že by se v Dolní ulici mohly tvořit fronty. Předtím se totiž auta, která jela od náměstí a na křižovatce odbočovala doleva směrem na Žižkov, řadila víc ke středu. Vedle se tak vešlo auto, které jelo rovně. Bude to tak i u zrekonstruované ulice?

„V dolní části, u cukrárny u Hrušky, je silnice částečně rozšířená. Tři auta vedle sebe by se tam vejít měla,“ říká Honzárek.

Město se podle všeho snaží, aby doprava v centru nebyla tak frekventovaná. „Teď bylo 3 měsíce zavřené náměstí. Šoféři museli jezdit jinudy. Samozřejmě trochu se zhustila doprava v Dolní ulici, u kruhového objezdu nebo na Masarykově ulici. A město to uneslo. Domnívám se, že náš záměr je dobrý,“ dodal místostarosta Honzárek.