VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Holenda vzpomíná na události listopadu 1989 III.

Havlíčkův Brod – Deník přináší poslední díl vyprávění bývalého brodského starosty Tomáše Holendy, který patřil k vůdčím osobnostem brodského Občanského fóra.

5.12.2009
SDÍLEJ:

Po působení na brodské radnici odešel Tomáš Holenda na ministerstvo vnitra, kde pracuje dosud.Foto: archiv Tomáše Holendy

„Na přípravách generální stávky, která se konala 27. listopadu, se podílela spousta lidí. Chtěl bych výslovně zmínit Jirku Černého, který její program pak i skvěle moderoval,“ vypráví. Na stávce mohl promluvit každý, kdo přišel.

„Napadlo mě, že by bylo docela dobré, aby lidé projevili svůj zásadní nesouhlas s řečníkem tak, že buď zvednou ruku, nebo se k němu otočí zády,“ vzpomíná a dodává, že při projevu jednoho komunistického funkcionáře se k němu otočilo zády skoro celé náměstí a mnozí lidé dokonce stáli zády se zvednutýma rukama.

Hodně úsilí Tomáš Holenda věnoval organizaci oficiální oslavy Dne lidských práv desátého prosince 1989. „Uspořádat demonstraci na náměstí už pak nebyl problém. Navíc Rakušané otevřeli hranice a kdo mohl, byl se podívat ve Vídni. Otevření hranic, to byla nejlepší oslava Dne lidských práv, jakou jsme si jen mohli představit,“ říká.

Skartovačka jela naplno

V těch hektických dnech přišel někdo s informací, že na brodském okresním výboru strany skartují nějaké materiály. „Přelezli jsme plot a dívali se nějakou větrací šachtou dovnitř. Pozdě večer tam opravdu šla skartovačka na plné otáčky,“ vypráví. Zástupci Občanského fóra proto narychlo svolali demonstraci. „Bylo to takové rušení nočního klidu“, vzpomíná. Nakonec byla dovnitř vpuštěna delegace tří lidí, aby zjistila, co se v budově doopravdy děje. Likvidovány ale byly pouze dokumenty okresního výboru strany a ne materiály policie nebo Státní bezpečnosti, jak se obávali.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme zasahovat. Nejsme jako oni. Byl to jejich objekt a jejich materiály. Dnes mě to strašně mrzí. Kdybychom jim to tenkrát jménem revoluce zabavili, tak to byly nyní úžasné dokumenty, které by dnes stály za podrobné studium,“ konstatuje Holenda. Holendovy kontakty na pražské protirežimní organizace stály pravděpodobně za neobvyklou příhodou z této doby.

„Na začátku prosince přijel nějaký taxikář a přivezl mi obrovskou krabici plnou propagačních materiálů Občanského fóra. Tiskoviny, letáky, plakáty, odznaky ,Havel na Hrad, a tak dále. Dodnes nevím, kdo mi to tehdy poslal,“ vypravuje.

Rámec socialismu

Vzpomíná také na nekonečné debaty se soudruhy, kteří se snažili udržet u moci, a požadovali proto reformy v rámci socialismu. „Tenkrát jsme po nějaké velmi vysilující diskusi nakonec kývli, že to bude v rámci socialismu, s tím, že se ten rámec stejně bude natahovat,“ usmívá se při té vzpomínce.

Odpůrci režimu nejdřív chtěli pouze kontrolovat činnost vládnoucí strany, chtěli své zástupce například v nejrůznějších komisích a výborech. Pak se ale ukázalo, že mohou a musí požadovat mnohem víc.

V únoru 1990, po celorepublikové vlně mnoha kol jednání u takzvaných kulatých stolů, proběhly v celé zemi kooptace do národních výborů. „Při nich jsem skončil v Brodě na radnici jako kooptovaný předseda národního výboru. Pak, po podzimních svobodných komunálních volbách, také jako starosta.

Ta práce byla úžasná, protože v té době byli všichni nadšení, byli ochotní něco obětovat, udělat něco navíc. Veřejnému životu se tenkrát věnovalo mnoho skvělých lidí, byla radost s nimi spolupracovat. Za všechno bych chtěl jmenovat Jirku Vondráčka,“ vypráví.

Pomoc přišla i z partnerského města Brielle. „Jejich starosta Cor De Ronde byl výjimečný člověk, výborně jsme na radnici spolupracovali i s jeho následovníkem Jaapem Sallou, neocenitelná byla Eva Horová. Říkali nám, že je dobré, že jsme nyní na radnici, že nám fandí, ale že musíme vyhrát volby, jinak oficiálně nic neznamenáme. Přistřihovali nám revolucionářská křídla,“ říká Holenda.

Aspoň lidé přestali být apatičtí

Na radnici v Havlíčkově Brodě pracoval Tomáš Holenda do roku 1998, v letech 1994 – 1998 jako místostarosta. Po pádu totality se mohl také vrátit k létání a splnit si některé své cestovatelské sny.

Jak vnímá změnu režimu s odstupem času? Že listopadové události na Národní třídě mohly být zorganizované vládnoucí stranou, mu vůbec nevadí. „Pokud to někdo zorganizoval (výmysl o úmrtí studenta Šmída na Národní třídě), tak to zorganizoval dobře. Alespoň se lidé zvedli a přestali být apatičtí. Jestli to měl být nějaký pokus o stranický puč, aby v KSČ byly nějaké změny, stejně jim to vypadlo z rukou,“ míní.

Je rád, že se podařilo naplnit heslo „Zpátky do Evropy“, byť to trvalo mnohem déle, než se v roce 1989 domníval.

Zuzana Klementová

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení