Čtyřčlenná skupina italských zdravotníků tvořená lékařkou, právníkem a zdravotnickými záchranáři přijela na pozvání studentů Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě a jejího občanského sdružení Farg. „Italští kolegové jsou u nás již podruhé. Seznámili jsme se s nimi prostřednictvím internetu a od té doby se vzájemně navštěvujeme,“ upřesnila studentka Střední zdravotnické školy Michaela Enderlová.

Italové si v rámci návštěvy prohlédli havlíčkobrodskou nemocnici, především oddělení ARO a moderní heliport. Podle italských zdravotníků se systém poskytování první pomoci zdravotnickými záchranáři v Itálii a České republice dost výrazně odlišuje, co do systému řízení i praxe samotné. „Viděli jsme to například při společném cvičení. Italští zdravotníci se při zásahu zaměřují primárně na jiné úkony než my,“ doplnila Michaela Enderlová.

Navíc systém poskytování první pomoci v Itálii není tak centralizovaný jako v Čechách, kde ho zajišťuje zdravotnická záchranná služba, ale podílí se na ní množství různých zdravotnických a humanitárních organizací, kde často pracují hlavně dobrovolníci.

Občanské sdružení Farg, které Italy pozvalo, tvoří asi 40 studentů Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě.

Jeho členové se intenzivně zaměřují především na činnost záchranářskou, poskytování první pomoci a humanitární aktivity, například na prevenci před nákazou virem HIV nebo také výuku první pomoci dětí a mladších studentů.