Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce senior: jak zvýšit bezpečnost dříve narozených

Havlíčkobrodsko – Recept jak zvýšit bezpečnost seniorů v ulicích i doma hledá Městská policie Chotěboř.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Pomoci by měla v budoucnu dokonce miniaturní akademie třetího věku, zaměřená i na kurzy první pomoci a základy sebeobrany. „Neustále narůstají počty případů, a to i na Chotěbořsku, kdy jsou senioři okradeni. Doma, na ulici nebo se stávají zbytečnou obětí dopravních nehod,“ konstatoval ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný.

Podle jeho názoru jsou senioři ve společnosti plnohodnotnou skupinou, ale také velmi ohroženou především různými formami kriminality. Proto je na čase se touto problematikou zabývat a to i na lokální úrovni. Dětí se rodí stále méně, společnost rychle stárne. V Chotěboři se chce tomuto problému věnovat komise prevence kriminality při Městském úřadě v Chotěboři.

Být na silnici viděn

„Začali jsme se například ve spolupráci s Besipem věnovat větší bezpečnosti seniorů v dopravním provozu. Při vhodných příležitostech rozdáváme seniorům reflexní nášivky a vysvětlujeme jim, jak je používat,“ upřesnil Novotný. Naposled rozdávali strážníci seniorům nášivky u příležitosti Dušiček v okolí chotěbořského hřbitova.

Pomůže i brožurka

Pomoci snižovat riziko kriminality má i brožurka městské policie s kalendářem na rok 2010. Tak budou mít senioři denně před očima nač si dávat pozor. Například nepouštět do bytu cizí osoby a nedůvěřovat různým podomním prodejcům.

„Na nebezpečí okradení a přepadení třeba i doma je seniory potřeba neustále upozorňovat. Proto vítáme každou možnost. Například příležitost zúčastnit se setkání klubu seniorů nebo zdravotně postižených, abychom jim zásady bezpečného chování znova zopakovali,“ zdůraznil Novotný.

Zároveň představil vizi další spolupráce s dříve narozenými například ve formě jakési miniakademie třetího věku-jak žít bezpečně, zaměřené například na zásady poskytování první pomoci, pohybu v silničním provozu nebo základy sebeobrany.

Svůj návrh by ředitel městských strážníků rád do budoucna představil komisi prevence kriminality.

V Havlíčkově Brodě podobné zkušenosti se zvýšeným výskytem napadání starších občanů jako v Chotěboři zatím nemají. „Nemáme žádné indicie o tom, že by tady byli senioři cílenou skupinou, na kterou se zaměřují kriminální živly, proto žádné podobné kurzy neplánujeme,“ uvedl vedoucí Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík.

Zároveň ale dodává, že prevence je jedním ze základních pilířů městské policie, proto ve svých aktivitách zaměřují především také na ni. „Organizujeme přednášky v rámci prevence kriminalityv mateřských, na základních a středních školách, teď je budeme poskytovat i seniorům, rádi bychom se soustředili na práci s nimi,“ dodal Pavlík s tím, že v této oblasti mají vyškolené pracovnice, které seznamují děti i právě starší lidi s možnostmi kriminálních útoků i s tím, jak se jim s co největší efektivitou bránit.

Více kriminálních činů , jehož oběťmi by se stávali právě dříve narození prozatím nezaznamenali ani ve Světlé nad Sázavou. „Pokud vím, žádný zvýšený výskyt kriminality páchané na seniorech, jsme nezaznamenali, takže kurzy sebeobrany zatím poskytovat nebudeme,“ informoval strážník Městské policie ve Světlé nad Sázavou Milan Dušek.

Štěpánka Saadouni, Andrea Bartůňková

Autor: Štěpánka Saadouni

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení