„Jedním z důvodů založení Molekulu byla diskuse, která se strhla kvůli stavbě obchodního domu Billa v roce 2006. S jedním svým kolegou jsme sepsali petici proti demolici kina, které by muselo obchodnímu domu ustoupit,“ vypráví o začátcích sdružení jeden z jeho zakladatelů Petr Fiala.

Tím podle něj vlastně všechno začalo. „Petici podepsalo téměř šest stovek lidí, zároveň se v celé situaci také začalo více lidí angažovat. Navíc jsme si byli vědomi toho, že Ledči chybí partner, který by zaštítil kulturní činnost,“ vykresluje další důvody Fiala.

Ve městě sice existuje odbor kultury, ten ale podle jeho slov nevyvíjel žádnou činnost. „Spojil jsem se proto s Honzou Drápelou, který sám uvažoval o tom, že založí sdružení věnující se folku. Domluvili jsme se, a tak vznikl Molekul,“ usmívá se zakladatel.

Molekul, neboli mírné oživení ledečské kultury, však čekala trnitá cesta.

Ledečská všehochuť

„Přibývali další lidé, kterým se naše činnost líbila, museli jsme dát dohromady stanovy a pak jsme čekali na jejich schválení. K tomu došlo v lednu 2007,“ vysvětluje Fiala. Každého člena však zajímalo něco jiného. Někdo se chtěl věnovat folku, jiný punku nebo divadlu, proto se začali zaměřovat na celou kulturu. „Chyběla nám ale taková ta okrašlovací funkce sdružení, proto jsme se zabývali i opravami kapliček, zelení, prostě naše činnost zahrnovala péči o kulturní akce i celkový vzhled města,“ doplňuje Fiala.

Stejně jako je pestrá jejich činnost, jsou různorodí i jejich příznivci. „Někomu nezáleží na kultuře, ale nechce, aby se zbytečně kácely stromy, jiného zajímá zase právě ta kultura nebo třeba Staročeská pouť, kterou pravidelně pořádáme. Vše ale děláme v rámci české legislativy,“ upozorňuje Fiala.

I přes některé rozpory s vedením města dostává sdružení příspěvek na svou činnost. „My si ty peníze nenárokujeme, ale na druhou stranu jsou zasloužené. Za tři roky se nám podařilo pozdvihnout zdejší kulturu na slušnou úroveň,“ míní Fiala.

S návrhem na uspořádání nějaké akce může přijít kdokoli. „Když někdo přijde s nápadem na nějaké zajímavé vystoupení nebo představení, vyjdeme mu vstříc. Takhle jsme třeba zaštítili zdejší majáles,“ vysvětluje Fiala.

Problém zázemí

Momentálně se na organizaci nejrůznějších kulturních i dalších akcí podílí za sdružení Molekul kolem osmnácti lidí. „Ale i s lidmi je problém. Členů je dostatek, ale někteří odchází, jako třeba já, přestěhoval jsem se do Prahy a nemůžu se Molekulu věnovat naplno,“ objasňuje Fiala.
Dalším problémem, s nímž se sdružení musí potýkat, je zázemí.

„Od začátku byly ideální prostory kina, to je ale už teď pasé, ačkoli jsme se o jeho záchranu snažili, jak to šlo. Bude sice zrekonstruován sál na gymnáziu, ale ten je akusticky mnohem horší, nemá bezbariérový přístup a vejde se tam kolem stovky až stodvaceti lidí. Větší akce tak nepřipadají v úvahu,“ kroutí hlavou Fiala.

I přes tato úskalí ale Molekul má na svém kontě rok od roku více akcí. „Loni jich bylo kolem čtyřiadvaceti, letos jsme skončili u třicítky. Největší úspěch přitom měla Staročeská pouť, kam dorazily dva až tři tisíce lidí. Velký potlesk sklidily koncerty Karla Plíhala nebo Oldřicha Janoty,“ vyjmenovává Fiala.

A co bylo konkrétně pro něj největším zážitkem v loňském roce? „Asi vystoupení tria Ivana Hlase. Lidí bylo sice jen asi čtyřicet nebo padesát, ale pro mě šlo o největší hudební zážitek roku,“ zakončuje Petr Fiala.