Celé zařízení, jež nese název Školní studijní a informační centrum, a své nynější rysy dostalo teprve před nedávnem, má na starosti bývalá učitelka Eva Forgáčová.

„Školní, studijní a informační centrum bylo po dlouhou dobu vizí našeho pana ředitele. A když došlo ke sloučení škol, tato vize dostávala čím dál konkrétnější rysy,“ začíná vyprávět Eva Forgáčová.

Knižní fond čítá na devět tisíc svazků

V prostorách, v nichž jsou teď umístěny knihy, počítače a další pomůcky pro studenty i učitele, dříve zaplňovaly garáže a dílna. „Díky rekonstrukci a přístavbě dalšího patra školy, se tyto místnosti uvolnily a loni před Vánoci byly předány svému účelu. Nainstaloval se sem nábytek a poté se sestěhoval celý knižní fond, který jsme ve škole do té doby měli,“ usmívá se Forgáčová.

V současné době má knihovna kolem devíti tisíc svazků, podle Forgáčové by se v budoucnu rádi dostali na číslo deset tisíc. Sama současná vedoucí objektu, která převzala do svých rukou ocenění Knihovna Vysočiny, říká, že ona sama nikdy s knihovnami zkušenosti neměla.

Pole neorané

„Já jsem byla spíš takové pole neorané, protože jsem učila technické odborné předměty a s podobným zařízením jsem nikdy pracovně do styku nepřišla. Ale o některé obory už nebyl zájem, a tak jsem začala částečně pracovat na přípravách projektů pro školu,“ vysvětluje Forgáčová. To bylo však pouze na částečný úvazek. „Pak jsem dostala nabídku, abych na zbytek úvazku pracovala právě tady v knihovně,“ dodává vedoucí.

Protože sama s vedením knihovny, správou knižního fondu a dalšími záležitostmi neměla zkušenosti, pomohly jí pracovnice z Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

„Přišly za mnou, seznámily mě se vším, co jsem potřebovala, prvně jsem třeba slyšela, že existuje nějaké přírůstkové číslo. Začala jsem také jezdit do Moravské zemské knihovny v Brně na rekvalifikační kurz. Hodně jsem věci konzultovala a postupně jsem se do toho dostávala,“ říká s úsměvem Forgáčová.

Vzor pro celou Českou republiku

Díky její píli je knihovna obchodní akademie dávána za vzor po celé České republice. „Někteří pracovníci z jiných škol mi volají, abych jim poradila, a já jim moc ráda řeknu, co vím a zvu je, aby se k nám přijeli podívat,“ informuje vedoucí.

Získané prestižní ocenění Knihovna Vysočiny, které jako jediná školní knihovna z celého kraje obdržela právě ta havlíčkobrodská obchodní akademie, cítila Eva Forgáčová jako určité zadostiučinění. „Je to pro mě především radost z toho, že lidé, kteří vědí, co ta práce obnáší, dovedou vaši snahu ocenit,“ říká Forgáčová.