Sponzorovaly je České dráhy a společnost Pribina. Jeden monitor, který snižuje strach matek z náhlého úmrtí dítěte do půl roku života, způsobeného zástavou dechu, stojí kolem tří tisíc korun.

„Tyto přístroje ale mají pouze omezenou dobu používání,“ zdůraznil primář dětského oddělení Václav Miláček. Nemocnice je může používat dva roky, pak je musí vyřadit, byť by neměly ani jedinou poruchu. Stejně tak nemohou jeden monitor využívat dvě děti najednou, byť by se jednalo o dvojčata ležící v jediné postýlce.

Proto nemocnice potřebuje pravidelně tyto přístroje nazvané Babysense, obnovovat, ale bez sponzorské pomoci se to neobejde. Na oplátku se ale může nemocnice chlubit tím, že se tu matky i jejich novorozenci mohou cítit bezpečně. V posledních letech v havlíčkobrodské nemocnici nezemřelo ani jediné dítě. Naopak loni se nemocnice mohla chlubit celkovým počtem 1450 porodů, čímž překonala i krajskou nemocnici v Jihlavě.

Jinak podle primáře Miláčka a zástupců Nadace Křižovatka zemře na zástavu dechu do půl roku života v republice průměrně 15 až 20 dětí ročně.

Ovšem díky tak rozvinuté technice, jako jsou monitory dechu, není toto číslo tak tragické jako před několika desítkami let, kdy na zástavu dechu úmíraly až dvě stovky dětí ročně. Nadace Křižovatka, která včera navštívila havlíčkobrodskou nemocnici, měla skutečně perný den. Měla za úkol rozdělit v celém raji celkem 45 těchto cenných přístrojů. V Havlíčkově Brodě to bylo deset přístrojů, například Pelhřimov jich dostal 13.