Potrestal ho za loupež, které se dopustil letos v létě před jedním havlíčkobrodským supermarketem.

Obžalovaný Straka, před soud ho dopravila eskorta z vazební věznice, se bez okolků ke všemu přiznal. Uvedl, že 2. července odpoledne přistoupil k sedmasedmdesátileté ženě a snažil se jí vytrhnout kabelku. Tu měla poškozená přes rameno. „Paní se držela nákupního vozíku, a jak jsem trhl s kabelkou, upadla na zem a vozík spadl na ni. Pokusil jsem se jí ještě jednou nebo dvakrát kabelku vzít, ale nepovedlo se mi to, držela se madla.

Při tom jsem ji kousek vlekl po zemi. Paní křičela a když z obchodu začali vycházet lidi, lekl jsem se a utekl pryč,“ popsal svůj čin Straka a dodal, že si neumí vysvětlit, proč se činu dopustil. „Velice toho lituji a chtěl bych jí nabídnout nějaké odškodnění, popřípadě pomoc,“ prohlásil Straka a dokonce tvrdil, že násilí na starých lidech odsuzuje.

Jeho nabídka ale nebyla vyslyšena. Přepadená seniorka to razantně odmítla. „Já ho nechci ani vidět,“ řekla v reakci na tato slova.
Obhajoba soudu sdělila, že obžalovaný uvažoval také o písemné omluvě za zdravotní a psychickou újmu, kterou ženě přepadením způsobil. „Nakonec můj klient dospěl k závěru, že by tímto krokem zvýšil trauma poškozené a neuskutečnil ho,“ poznamenala obhájkyně a na obhajobu Straky uvedla, že se přiznal, projevil lítost a spolupracoval při vyšetřování.

Násilníka sledovali v ulicích města

Předsedkyně senátu Hana Doubková konstatovala, že žena utrpěla v důsledku útoku mnohačetné pohmožděniny na levé ruce a také na nártu levé nohy. „Poranění si vyžádalo ambulantní ošetření v havlíčkobrodské nemocnici, o psychických následcích ani nemluvě,“ podotkla Doubková.

Soud vyslechl i dva svědky, kteří si přepadení před supermarketem všimli. Byli v autě a Straku, který z místa činu utíkal, sledovali v havlíčkobrodských ulicích. Nakonec zavolali hlídku městské policie. Jeden z nich byl v průběhu vyšetřování přizván policií k rekognici a pachatele poznal. Oba svědci ho včera identifikovali také přímo v soudní síni.

Obžaloba požadovala pro Straku nepodmíněný trest. Nejen s ohledem na jeho trestní minulost, byť nešlo o činy násilné povahy, ale také pro vysokou společenskou nebezpečnost činu, kterého se vědomě dopustil. „Vyhlédl si oběť, kterou věkově i fyzicky jednoznačně převyšoval, pokračoval v surovém útoku i v okamžiku, kdy poškozená ležela na zemi a dokonce ji tři metry vláčel. A to pro banální pohnutku, kterou v tomto případě představovalo devět set korun,“ řekla v závěrečné řeči státní zástupkyně.

Po vynesení rozsudku se žalobkyně vzdala práva odvolání. Obžalovaný podal odvolání proti výroku o trestu a prostřednictvím obhajoby dokonce požádal soud o zrušení vazebního stíhání.