Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti bojují za pobočku zemědělské akademie

Havlíčkův Brod – Studenti z havlíčkobrodské pobočky České zemědělské akademie v Humpolci bojují za záchranu stávajícího areálu. Podle dostupných informací by se měli přesunout do Humpolce.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Setkání studentů Střední zemědělské školy v Havlíčkově Brodě se starostkou Janou Fischerovou.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Svůj pohled na tuto skutečnost proto odvážně projevili v názoru, jejž Deník zveřejnil 9. prosince.

V něm vybídli zástupce města, aby k situaci zaujali stanovisko. Havlíčkobrodský deník proto vyzval nejenom studenty „zemědělky“, ale také starostku města Janu Fischerovou, aby se ve slovním souboji utkali na neutrální půdě přímo v redakci.

Výzvu sednout si ke kulatému stolu přijali Sarah Polanská, Romana Seifrtová, Lucie Mezerová a Jan Starosta. Pozvání setkat se tváří v tvář neodmítla ani starostka Jana Fischerová.

Předmětem jejich debaty bylo hlavně plánované uzavření pobočky České zemědělské akademie a její přestěhování do Humpolce. A studenti se na diskusi opravdu pořádně připravili.

„Nejdřív by nás zajímalo, kdo vlastně přišel s tím, že se škola přestěhuje do Humpolce?“ začal Jan Starosta.

„Tato záležitost je plně v kompetenci kraje Vysočina, coby zřizovatele školy. K rozhodnutí dospěli jeho zastupitelé již v období 2000-2004,“ vysvětlila starostka Fischerová.

„Dostali jsme informaci, že bychom měli do Humpolce jezdit již od příštího školního roku, že je pro nás v areálu vše připravené, ale když jsme se tam byli podívat, zjistili jsme, že tam není vůbec nic. Kotce, voda, prostě nic,“ vzal si slovo opět Starosta.

„Mně bylo v této souvislosti řečeno, že se o těchto záležitostech teprve bude jednat,“ reagovala starostka.

„Obor kynologie jezdí do Havlíčkova Brodu studovat lidé z Liberce, Ostravy, Českých Budějovic. Když jsme se ale v Humpolci ptali na možnost ubytování na zdejších internátech, řekli nám, že takovou kapacitu v žádném případě nemají,“ vznesla další otázku Romana Seifrtová. „Určitě se na to budu informovat, ale opakuji, že mně bylo řečeno, že se o tom ještě bude jednat,“ řekla Fischerová.

„Hájilo město Havlíčkův Brod nějak naši školu?“ chtěla vědět Lucie Mezerová.

„Zkoušeli jsme to už před několika lety. Dostali jsme odpověď, že již byly sepsány finanční a další smlouvy, a že již nejde nic dělat. Proto jsme se snažili, aby byl areál využit jinak. Třeba jako pobočka Stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně,“ objasnila nelehkou situaci starostka.

„Když se ale byli zástupci VUT u nás podívat, nechali se slyšet, že ten areál jejich potřebám nevyhovuje a kapacita je nepostačující,“ vystřelí další dotaz Seifrtová.

„Byla jsem na schůzce, kde se rozebíral celý projekt pobočky v areálu zemědělské školy a zástupci VUT se vyjádřili v tom smyslu, že kapacita postačí,“ nesouhlasí starostka Fischerová.

„My se máme stěhovat už příští rok. Pobočka Stavební fakulty VUT by se v Brodě přitom měla otevřít až v roce 2011/2012, proč bychom tedy měli jezdit do Humpolce už o rok dřív?“ dotazuje se Sarah Polanská.

„Pokud vím, není ze strany kraje problém, aby se pobočka VUT rozjížděla a současně dobíhala výuka na zemědělské akademii. U nastupujících prvních ročníků se počítá zhruba s šedesáti studenty, takže by neměl být problém v tom, aby obě školy zpočátku působily současně,“ míní starostka.

„Na našem internátě jsou ubytovaní i studenti ze Střední školy stavební v Havlíčkově Brodě. Když se příští rok škola zavře, nebude fungovat ani internát, kam ti studenti půjdou?“ zajímá se Starosta.

„Varianty existují. Jsem členkou školské rady Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě, takže vím, že ředitel školy říkal, že právě u nich volné kapacity na internátě jsou,“ usmívá se Fischerová.

„Byly i jiné možnosti pro umístění pobočky VUT v Havlíčkově Brodě?“ ptá se Seifrtová.

„Ano, zástupci procházeli několik variant. Kromě České zemědělské akademie byl ve hře ještě areál bývalé ekonomické školy, ZŠ Rubešova nebo část stavební školy. Po všech exkurzích byl ale jako nejvhodnější vybrán právě ten, kde studujete,“ vysvětluje Fischerová.

„Nám jde nejvíce o to, když už se do Humpolce stěhujeme, aby tam bylo opravdu kvalitní zázemí. Máme své psy, které cvičíme, za naše peníze se o ně staráme, chceme, abychom obor kynologie, který jsme si vybrali, studovali opravdu s co nejlepšími možnostmi, jaké jsme měli i tady,“ dodává Starosta za souhlasného přikyvování svých kolegyň.

„Úplně s vámi souhlasím a fandím vám ve vaší snaze. Je výborné, že jste se do toho takhle pustili,“ uzavírá starostka.

„Rádi bychom pozvali zástupce kraje, kteří toto rozhodnutí mají na starosti, aby se přišli podívat k nám, jak výuka od brzkých ranních hodin probíhá, aby také věděli, o čem vlastně rozhodují,“ vyzývá Starosta.

„Já přijdu určitě,“ slibuje starostka Fischerová a na znak dohody podává ruku Janu Starostovi.

Autor: Andrea Bartůňková

17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení