Ač je prostředí kolem nich nepříliš radostné, snaží se zpříjemnit si tuto dobu, jak jen to jde. „To, že je doba adventní a že se blíží Vánoce, připomíná odsouzeným především vánoční výzdoba, kterou si zhotovují samy. K dispozici přitom mají pouze větve, žádné stromky. Vyzdobit si mohou jen kulturní místnost, která je na každém oddíle (patře),“ vysvětluje mluvčí věznice Eva Hodná.

Ozdoby si vyrábí samy

Ozdoby, řetězy a různé dekorativní předměty si vyrábějí odsouzené také samy. Kromě samotné výzdoby jsou pro ženy připraveny i nejrůznější akce.

„Třetího prosince se konala na speciálním oddělení matek nezletilých dětí Mikulášská besídka. Odsouzené v roli Mikuláše, anděla a čerta přinesly dětem pořádnou nadílku sladkostí a jiných drobností. Dvanáct vybraných žen pak mohlo strávit večer ve společnosti Evy Pilarové na jejím předvánočním koncertě, který se konal ve Světlé,“ vyjmenovává jednotlivé akce mluvčí.

Vánoční balíčky i koncerty

Podle předem stanoveného harmonogramu se odsouzené dočkaly i vánočních balíčků od Armády spásy, mohou se těšit na koncert kapely Škwor, který se uskuteční přímo v areálu světelské věznice. Mohou se zúčastnit i ekumenických vánočních bohoslužeb.

„Dva dny před silvestrem si odsouzené zasportují ve světelském pětiboji a třicátého prosince je na speciálním oddělení matek nezletilých dětí připravena vánoční besídka, kterou pořádají odsouzení z protidrogové zóny. Nachystané mají koledy, tance i předávání vlastnoručně vyrobených dárků,“ dodává Hodná.

„Veškerý program je ale určen pouze pro odsouzené, které si řádně plní povinnosti,“ zdůrazňuje mluvčí.