S jeho nedostatkem se více či méně úspěšně perou i vleky a lyžařské areály na Havlíčkobrodsku. „Zasněžujeme, ale pokud nenapadne více sněhu, nemáme šanci při dvou sněžných dělech pokrýt celý areál,“ stýská si provozovatel lyžařského areálu Svatá Anna u Chotěboře Jan Odvářka. Přitom by podle jeho slov stačilo pouze několik centimetrů přírodního sněhu a pár stupínků pod nulou.

„Pokud by napadlo ještě tak deset centimetrů, už by se dalo mluvit o tom, že co nevidět otevřeme. Zatím padá, ale vůbec si netroufám tvrdit, zda do Vánoc vleky pojedou nebo ne,“ míní Odvářka.

Nadějněji to naopak vypadá na Kadlečáku nedaleko Světlé nad Sázavou. „V úterý jsme začali se zasněžováním. Původně jsme chtěli začít už v pondělí, ale stouply teploty, takže to nebylo možné. Pokud ale stávající ráz počasí vydrží a hlavně bude mráz i přes den, mohli bychom už na Štědrý den odpoledne otevřít,“ vysvětluje jeden z provozovatelů areálu Jaroslav Kaiser.

Sněžné dělo teď moc nepomůže

Na Kadlečáku musí zasněžovat čtyři dny a noci, aby byla celá sjezdovka pod sněhem, alespoň tím technickým. Teplota by přitom neměla stoupnout na více než sedm až šest stupňů pod bodem mrazu.

„V předcházejících dvou letech jsme zasněžovali také pouze pomocí děl, máme k dispozici dvě, a zvládli jsme to. Přírodního sněhu je prostě málo,“ míní Kaiser.

To ve Vysoké ležící v blízkosti Brodu jsou k možnosti, že by si lidé mohli přijít zalyžovat ještě před Vánoci, skeptičtí. „K dispozici máme jen dvě děla, takže zasněžování probíhá velmi pomalu. Teď máme pokrytou většinu plochy, ale musíme zasněžovat ještě o víkendu. Kdyby pak přišla obleva, už by to nevadilo, ale musí vydržet počasí ještě pár dní,“ míní provozovatel Zdeněk Novotný.

„Kromě samotného svahu musíme totiž ještě zasněžit i stopu pod vlekem, tím se nám celá plocha značně zvětšuje, a proto nemáme šanci to jen s pomocí sněžných děl stihnout,“ dodává Novotný.

Pokud by se však počasí umoudřilo, a začalo se konečně chovat tak, jak se na tuto roční dobu sluší a patří, vidí Novotný vše o poznání pozitivněji. „V případě, že se naplní prognózy meteorologů a sněžení vydrží a přidá se i mráz, bylo by to rozhodně fajn a dá se říct, že by nás to zachránilo. Sjezdovka by tak byla k dispozici prvním návštěvníkům již o svátcích,“ uzavírá provozovatel.

Melechovský kopec sněžné dělo k dispozici nemá. Proto provozovatelé čekají na přírodní sníh. Pořádné sněžení je ale zatím v nedohlednu.