Stávajícím studentům se ale tato skutečnost nelíbí. Podle nich nejsou v Humpolci pro jejich obor kynologie vhodné podmínky. Na některé jejich otázky odpověděla radní kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Je pravda, že by měla být škola přestěhována už od příštího roku?
Ano, vše bylo připraveno už k prvnímu září letošního roku, ale nakonec jsme provoz v Havlíčkově Brodě nechali doběhnout ještě tento rok. Takže od 1.září 2010 už budou žáci studovat v Humpolci.

Kolik tříd se tedy přestěhuje?
Teď je v Havlíčkově Brodě pět tříd, dvě v maturitním ročníku. V příštím školním roce otevřeme jednu třídu v prvním ročníku, takže do Humpolce přestěhujeme čtyři třídy.

Studenti si ale stěžují, že v humpoleckém areálu není pro studium jejich oboru zatím připraveno téměř vůbec nic.
Mluvila jsem s ředitelem školy i správcem statku a oba potvrdili, že vše je připraveno včetně pokojů na internátu. Některé věci se převezou z Havlíčkova Brodu, třeba kotce.

Jak to bude s dojížděním? Studenti si své psy vozí s sebou, ale do vlaku nebo autobusu těžko vezmou několik lidí se psy.
Toto je záležitost studentů. Myslím si ale, že to je podobné jako s dojížděním do Havlíčkova Brodu.

Obor kynologie už je v Havlíčkově Brodě výborně zavedený, nebojíte se, že po přestěhování do Humpolce klesne počet uchazečů?
Pokles očekáváme, ale ne z nezájmu studentů nebo kvůli dojíždění do Humpolce. Budou teď totiž vycházet děti, kterých je méně, proto jich do prvních ročníků nastoupí menší počet. Nicméně, kdo má o obor zájem, zvolí si ho, ať je v Havlíčkově Brodě nebo v Humpolci.

Jaké vidíte ve sloučení škol výhody?
Především v tom, že jednooborová škola má problémy s aprobovanými učiteli, kdežto na té větší je to lehčí. Děti tak budou mít na angličtinu skutečného angličtináře. Chápu, že se studenti stěhování brání, jsou na zdejší areál zvyklí, ale myslím si, že v konečné fázi na tom vydělají.

Přijde radní debatovat?
„Schůzkám se studenty, týkající se jakýchkoli problémů, se vůbec nebráníme. Pokud budou mít zájem, velmi ráda přijedu do Havlíčkova Brodu a podiskutuji s nimi.“
Marie Kružíková, radní kraje Vysočina pro oblast školství