Stavba přijde na desítky milionů korun, dotaci radnice obdržela ze Státního fondu životního prostředí. Podle libické radnice se o stavbě čistírny v městečku mluvilo už v polovině devadesátých let minulého století.

„V současné době Libice vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby do 18. prosince. Zájemci se mohou hlásit,“ informuje starosta Václav Wenhauer. Podle jeho slov bude čistírna biologického typu tvořená soustavou vyhnívacích rybníků. Ovšem než se podařilo získat souhlas úřadů, muselo městečko absolvovat dlouhý administrativní maratón.

Žádost o dotace ze Státního fondu životního prostředí podala Libice, jak už informoval v minulosti Deník, už v první výzvě, ale projekt založený na soustavě rybníků se tehdy úřadům vůbec nelíbil. Podle starosty Wenhauera si úředníci zřejmě představovali jiný způsob řešení. Proto městečko nechalo zpracovat nový projekt, vyhotovit nezávislý posudek, který vybraný systém čištění odpadních vod hodnotí naopak pozitivně a znovu zažádalo o dotace.

Dosud měli septiky

Žádost byla podána znovu na jaře. Aby městečko mohlo čistírnu postavit, potřebovalo podle Venhauera získat většinu výdajů na dotacích. Nakonec se to podařilo a městečko Libice se bude na stavbě čistírny odpadních vod podílet pěti miliony korun. Stavba ale v letošním roce určitě nezačne. „Předpokládáme, že bychom ji odstartovali asi v dubnu příštího roku,“ uvádí starosta. Čistírna odpadních vod bude sloužit pouze městečku Libice, do místních částí nezasáhne. Tam budou obyvatelé nadále používat septiky a jímky, tak jako je dosud měli obyvatelé nemovitostí v Libici.

„Víme, že nejsou řešeny naše místní části, ale to není tak jednoduché. Místních částí máme celkem osm. Na to, abychom je všechny připojili na čistírnu odpadních vod, nemáme peníze,“ vysvětluje starosta Wenhauer.