Nejinak tomu je i ve Světlé nad Sázavou, kde centrem veškerého kulturního dění je příspěvková organizace KyTICe. „Většina vystoupení a akcí na příští rok je již předjednaná, někde jen dolaďujeme detaily. V lednu by tak měli předvést své umění sourozenci Ulrichovi s kapelou Javory beat, v únoru pozvání přijali Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem. Březen by patřil Evě a Vaškovi, duben zřejmě písničkáři Tomáši Klusovi,“ vypočítává slibně znějící jména ředitelka Jana Kupčíková.

Také příznivci divadla se mohou těšit na představení Na hniličko s Ivanou Chýlkovou, Bohumilem Kleplem a Evou Holubovou. To je naplánováno na květen.

„Ještě v lednu doběhne výstava loutek, poté zde bude mít otevřenu svou expozici světelská věznice a návštěvníci se pak mohou těšit také na díla akademického sochaře Ladislava Janoucha, jeho syna a otce,“ doplňuje Kupčíková.

Budou muset šetřit

Kromě sestavování programu čeká ale na kulturní zařízení také boj s financemi. „Dostali jsme od finančního výboru za úkol vypracovat návrh snížení našeho rozpočtu v několika variantách. Ty teď řešíme a musím říci, že pokud k tak rapidnímu snížení dojde, budeme muset udělat razantnější kroky,“ říká ředitelka kulturního zařízení KyTICe Jana Kupčíková.

Snížení by tak postihlo knihovnu, informační centrum, kino,galerii, ale i Světelský zpravodaj. „Doufám, že se peníze zase najdou a tyto, pro kulturní život města bolestné varianty, zůstanou jen na papíře. Jednání o rozpočtu jsou teprve na počátku a je faktem, že město hledá úspory prostě všude,“ podotýká Kupčíková.

Záleží jen na jednáních

Vše ale podle ní záleží na tom, jak dopadnou jednání s finančním výborem a zejména, jak nakonec rozhodne světelské zastupitelstvo, protože to má při stanovení rozpočtu hlavní a poslední slovo.

„Doufám, že nám zůstane nakloněno alespoň tak, jako dosud, a my nebudeme muset rušit ani omezovat nic z těchto představení, stejně jako tolik oblíbené nocování v knihovně, Mikulášský den, Dechovkový festiválek, taneční i jazykové kurzy a další tradiční akce plánované na příští rok,“ uzavírá ředitelka Kupčíková.

Konečnou verzi rozpočtu, tedy i to, o kolik se sníží rozpočet pro kulturu, budou znát zastupitelé Světlé nad Sázavou v únoru.