SVOP doufá, že se zájem zvýší, pokud bude moci pronájemce počítat s budoucím odkupem celé sítě. „Náš záměr jsme konzultovali s příslušnými úřady. Tento způsob pronájmu zakončený odkupem je možný,“ uvedl na zasedání SVOP Lukáš Fiala, který má metropolitní síť na starosti a začal už na přípravě projektu pracovat.

Zvýšit zájem o pronájem sítě by měly i příznivé ceny. „V poslední nabídce jsme inzerovali pronájem sítě za 350 tisíc korun ročně, s tím, že by si ji zájemce mohl za dva miliony odkoupit. V novém výběrovém řízení by se měla cena pronájmu dostat na 100 tisíc korun ročně, ale částka dva miliony korun za odkup je stejná,“ upřesnil Fiala.

Metropolitní síť zajišťující v připojených obcích přístup na internet vybudoval SVOP jako milionovou investici za pomoci dotací z Evropské unie před více než dvěma lety s tím, že se v budoucnu, v souladu s podmínkami dotací, najde nájemce na její provoz. V současné době připojení využívá celkem 11 obcí.

„Já se k celé věci nebudu vyjadřovat,“ řekl starosta jedné z připojených vesnic Václav Ležák ze Sobíňova.

Zájem o připojení k metropolitní síti kdysi mělo městečko Libice nad Doubravou. „Teď už zájem nemáme, k metropolitní síti se vyjadřovat nemohu,“ dodal starosta Václav Wenhauer. Naopak starosta města Ždírec nad Doubravou Jan Martinec s prodejem souhlasí.

„Jedná se o budoucnost celé sítě, kdo ji bude provozovat. Jenže zájem provozovatelů bude jen za určitých podmínek. Jestli tou podmínkou je pozdější odkup sítě, jsem pro,“ zdůraznil Martinec.

Každý jedná za sebe

Jak ale připomíná Lukáš Fiala, ne všechny objekty, kde je v současné době připojena metropolitní síť, jsou v majetku obcí. Proto bude třeba vypracovat kompletní seznam těchto míst a vše zajistit tak, aby při pozdějším jednání s pronájemcem nedošlo ke zbytečným dohadům a nejasnostem.

„Ale situace je taková, že s možným pronájemcem a pozdějším kupcem nebude jednat svazek jako takový, to není možné. Jednat s ním budou jednotlivé obce, na jejichž území se síť nachází,“ připomněl Fiala.

Co se ale bude dít, když se s některou obcí pronájemce, pozdější kupec, na ceně neshodne? „Tato situace je ošetřena, zájemci o metropolitní síť už jsou,“ konstatoval Fiala.