„U nás se nejvíce prodávají určitě kuchyňské váhy a mixéry,“ hodnotí situaci vedoucí havlíčkobrodského elektra Jindřich Dvořák. „Zatím nakupují spíš ženy nebo přijdou vybírat v párech, chlapi to tradičně nechávají na poslední chvíli, na 23. prosince,“ směje se vedoucí.

Své hity mají také již tradiční dárky – knihy. „Nejžádanější teď je úplná novinka Paměti a úvahy Lubomíra Štrougala. Pro náctileté i dospělé je pak vychytávkou kniha Tajemství ostrova za prkennou ohradou. Jde o comics určený spíš pro muže,“ představuje vedoucí Knihkupectví a kavárny na havlíčkobrodském náměstí Tomáš Pesler.

Kniha je tradičním dárkem, který podle jeho názoru udělá radost vždy a každému, kdo rád čte nebo se zajímá o věci kolem sebe.

Nejlepší dárek? Dobrá kniha

„Velmi oblíbené jsou také v pořadí již dvanácté Toulky českou minulostí. Vyložený hit pro děti jsme ale naopak letos nezaznamenali. V minulých letech to byl třeba Harry Potter, ale letos je to více knih a prodá se jich zhruba stejně,“ vysvětluje Pesler.

A proč je podle něj právě kniha ten nejlepší dárek? „Za relativně málo peněz můžete pořídit jednu i dvě knihy a potěšíte jimi,“ usmívá se Pesler.
Ti, kdo chtějí nadělit pod stromeček především zážitky, zavítají velmi často do cestovní kanceláře.

„Kupovat k Vánocům zájezdy je stále populárnější. Určitě mají rok od roku vzestupnou tendenci,“ míní spolumajitel cestovní kanceláře Mtour v Havlíčkově Brodě Martin Jirásek.

Zájezd pod stromeček

K dispozici jsou přitom buď dárkové poukazy v určité hodnotě nebo přímo zájezdy do konkrétních vybraných destinací. „Zhruba v šedesáti procentech případů kupují lidé spíše dárkové poukazy v určité hodnotě. V těch zbývajících už mají zájezd i termín vybraný a koupí přímo ten,“ vysvětluje Jirásek.
Největší zájem je především o eurovíkendy v Paříži, maďarské lázně a Egypt.

„Je to zejména z toho důvodu, že do Maďarska můžete vyrazit prakticky celoročně. U ostatních lokalit vybírají kupující hlavně jarní a letní termíny.

Objevují se ale i poukazy do méně obvyklých zemí, teď jsme třeba dávali jeden na dovolenou do Spojených arabských emirátů,“ říká Jirásek.
Podle jeho odhadu dávají zájezdy pod stromeček spíš děti svým rodičům, případně manžel své rodině.