Ten se minulý týden nechal slyšet, že kraje porušují zákon, když pacientům proplácejí poplatky.

Ministr dokonce prostřednictvím médií vzkázal, že pokud kraje systém proplácení poplatků nezmění, tak jim v lednu pozastaví rozhodnutí zastupitelstev, která toto proplácení umožňují. V praxi by to znamenalo, že od února by si lidé hradili poplatky u lékařů, v lékárnách a nemocnicích sami.

„Podle našich závěrů jsme se ovšem do střetu se zákonem nedostali. To bychom si ani nedovolili. Myslíme si, že celý problém je v zaměňování dvou zákonů,“ stojí si však za svým hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Tomu se navíc příliš nezdají výtky, které na úřad z ministerstva přišly. „Není v nich nic konkrétního. Není jasně řečeno, jakých prohřešků jsme se měli dopustit.“

Ministerstvo vnitra požádalo všechny kraje, aby se k otázce poplatků vyjádřily. Jakmile se mu sejdou všechny reakce z regionů, zanalyzuje je a rozhodne, jak bude postupovat dál.

O tom, že vedení kraje Vysočina o zrušení poplatků neuvažuje, svědčí i fakt, že v nedávno schváleném krajském rozpočtu na rok 2010 je na ně vyčleněna částka 55,5 milionu korun. Letos kraj vydal na poplatky přes 47 milionů.