Tak vypadá nový plán zimní údržby města Chotěboř poté, co podle zákona o pozemních komunikacích přešla povinnost uklízet a udržovat chodníky z majitelů nemovitostí na městský úřad.

„Střed města je uklizený jakž takž. V okrajových částech to bude horší. Samozřejmě, že kdybych se tam musel brodit sněhem, nebo chodit kvůli břečce místo po chodníku po silnici, asi bych si stěžoval. Naštěstí tam moc nepřijdu,“ konstatuje například Milan Knob z Chotěboře.

Jindřich Šíp, měl, jak říká, před svým obchodem v centru města Chotěboř uklizeno. „Úprava zákona ale nebyla moc šťastná. Malé obce zimní údržba hodně zatíží. Slyšel jsem na plán zimní údržby města různé názory. Jsem ale zároveň městský zastupitel a vím, že kdyby sněžilo intenzivně celou zimu, úklid sněhu by podle propočtů vyčerpal celý roční rozpočet města najednou,“ říká obchodník.

Potřebují lepší podmínky

Čtrnáct zaměstnanců, z toho šest na ruční úklid chodníků a komunikací měl v terénu v době nástupu zimy chotěbořský Teles. „Zatím hlavně mapujeme situaci. Do budoucna bychom měli zakoupit ještě speciální traktor. Je fakt, že s tím počtem zaměstnanců, jaký máme, bychom uklízet kompletně celé město rychle a včas nezvládli. Některé chodníky v okrajových částech si podle mých informací majitelé zametli sami,“ informuje jednatel společnosti Miroslav Uchytil.

Jak dodává, zatím si jemu osobně na zimní plán údržby města Chotěboře nikdo nestěžoval. V budoucnosti a s lepší mechanizací by se snad situace měla změnit, ale to bude záležet na rozhodnutí města.

Nikdo si zatím nestěžuje

Stížnosti se nevalily ani na hlavu starosty Ledče nad Sázavou Stanislava Vrbu. „Chodníků jsme sice uklízeli více než v minulosti, ale napadl spíš prašan, takže to šlo poměrně snadno. Nezaznamenali jsme ani, že by někdo nebyl s úklidem spokojen,“ informuje starosta.

Se zimní údržbou města jsou spokojeni i ve zdejší základní škole. „Šla jsem do práce v pět hodin ráno a bylo prohrnuto, nemůžu si tedy stěžovat. Vše bylo tak, jak má být,“ libuje si ředitelka školy Petra Vágnerová.

Stejný obrázek se naskytl i školákům a učitelům ze Základní školy Štoky. I tady bylo totiž vše absolutně bez problémů. „U nás bylo vzorně uklizeno. Sněhu ani nebylo tolik a stejně byl vyhrnutý. Když je led, máme posypáno, žádné potíže s údržbou městyse nemáme,“ vysvětluje ředitel školy Petr Jakeš.

Městys Štoky se na svou povinnost jaksepatří připravil. „Nakoupili jsme shrnovací lžíci na multikáru, která chyběla. Na údržbu máme dva traktory a dva lidi. Pokud bude chumelit jen den dva, jako tomu bylo teď, zvládneme to, když ale prosněží čtyři dny v kuse, budou mít problémy asi všude. Máme ale dohodu i se zemědělci v přidružených obcích, kteří nám pomáhají. Zhotovili jsme plán zimní údržby, který dodržujeme. Takže komplikace snad nepřijdou,“ doufá starosta městyse Zdeněk Novák.

V Havlíčkově Brodě sníh větší problémy technickým službám také nepřinesl. „Nenapadlo moc sněhu, takže jsme žádné velké akce nemuseli dělat. Beru to spíš jako generálku na dny, kdy přijde opravdová zima,“ usmívá se ředitel havlíčkobrodských technických služeb Zdeněk Endrle.

Problémy by ale podle něj mohly nastat v následujících dnech. „Čekáme oblevu, takže celé město je pořádně prosolené, aby chodníky nezledovatěly,“ dodává Endrle.

Štěpánka Saadouni, Andrea Bartůňková