Kastelán, hasič, zápasník, počítačový specialista, lékař – profese tak různé, přesto se jejich Štědrý večer v mnohém podobá ostatním.

Marek Hanzlík
kastelán hradu Lipnice nad Sázavou

Můj zásadní úkol je dopoledne postavit stromek a umíchat majonézu na salát. Po obědě, kdy máme kubu, jdeme na procházku ven, a protože máme čtyři děti, večeříme poměrně brzo. Slavnostní večeři máme ale netradiční. Bylo nám totiž vždycky líto kapra, kterého bychom na svátky klidu museli zabít, proto máme k salátu smaženou cibuli, mrkev a celer. Manželka jde pak s dětmi nahoru pouštět po vodě skořápky, já nanosím všechny dárky, zazpíváme koledy, rozdáme dárečky a svalíme se ke stromečku.

Václav Miláček
Primář dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě

Svátky a podobně i přelom roku budu trávit jako obvykle doma v Havlíčkově Brodě. Na Štědrý den vzpomenu na své zemřelé příbuzné a navštívím jejich hroby. Odpoledne se sejdeme na chalupě našich příbuzných, kde ještě znovu zavzpomínáme. Pak půjdu potěšit děti, které přes veškerou naši snahu musely zůstat na dětském oddělení v nemocnici. Večer budu trávit doma, protože na Štěpána 26. prosince budu mít službu v nemocnici. Jinak žádné zvláštní zvyky a tradice u nás neudržujeme.

Jiří Nápravník,
počítačový specialista

Letošní Vánoce budu trávit doma ve Světlé nad Sázavou s největší pravděpodobností asi sám. A nic extravagantního rozhodně nechystám. Ozdobím si stromek, k večeři si dám bramborový salát a s filé místo kapra. Ještě si rozmyslím, půjdu–li na Půlnoční mši. Jinými slovy: Jiří Nápravník letos prožije docela obyčejné vánoční svátky.

Jiří Sláma,
profesionální hasič

S rodiči jsme se předběžně dohodli, že si dárky dáme až na Boží hod vánoční. Čtyřiadvacátého prosince totiž sloužím. Pracuji jako profesionální hasič a po dvou letech na mě opět přišla Štědrovečerní celodenní služba. Ale i v Jihlavě na mě čeká ozdobený stromeček, cukroví a další dobroty, každý samozřejmě něco dobrého z domova přinese. A jak obyčejně trávíme Vánoce u nás doma v Chlístově? Asi tak jako všichni ostatní. Prostě klasika: obalovaný kapr, salát, dárky a Půlnoční.

Marek Švec
zápasník

Štědrý den probíhá u nás stejně už několik let. Jsem doma s rodinou. I když je pravda, že si poté spíše uživám první a druhý svátek vánoční, protože to je větší pohoda. Je to všechno v klidu a můžu si i posedět u televize. Na Štědrý den je to u nás ještě trochu hektické, protože zdobíme stromeček, doděláváme cukroví a podobně. Na štědrovečerní tabuly nemáme jako většina lidí kapra, my totiž nejsme příliš kaprový, ale máme vepřové. Jak už jsem říkal, spíše si pak užívám další svátky, kdy je klid, pohoda a můžu si sednout k pohádkám a filmům v televize. Je čas také navštívit příbuzné a známé.

reportéři Deníku