Městské a obecní samosprávy se totiž letos k pořádání tradičních ohňostrojů příliš nechystají. A pokud ano, pak s tím, že veškeré finanční náklady uhradí privátní sféra. Příkladem za všechny budiž města Světlá a Ledeč nad Sázavou.

„Silvestrovský ohňostroj u nás nebude, ovšem novoroční ano,“ řekl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm. „Chceme, aby ohňostroj viděly hlavně děti. Proto začne už v odpoledních hodinách,“ dodal Böhm. O náklady ve výši patnácti tisíc korun se podělí světelští podnikatelé.

Obdobné to bude i v Ledči nad Sázavou. Lidé se na ohňostroj přijdou podívat k Šeptouchovu, a to 1. ledna večer. „Přijde na pětatřicet tisíc korun, peníze ale poskytli sponzoři. Město to nebude stát nic,“ uvedl ledečský starosta Stanislav Vrba.

Lidé v Havlíčkově Brodě a Chotěboři letos o ohňostroj přijdou. „Ekonomická situace není dobrá, musíme šetřit,“ konstatovaly shodně mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová i starostka Chotěboře Eliška Pavlíková.

Potemnělé nebe zůstane i nad Přibyslaví. „Pořádání silvestrovského, nebo novoročního ohňostroje u nás tradici nemá,“ vysvětlil přibyslavský starosta Jan Štefáček a poznamenal: „Lidé jsou zvyklí, že ohňostroj je v Přibyslavi spojen s Mlékárenskými dny.“

Vyhozené peníze

Lidé, které včera v ulicích okresního města Deník oslovil, jsou s rozhodnutím havlíčkobrodské radnice nepořádat silvestrovský ohňostroj, srozuměni.
„Ohňostroj? To jsou pro mě vyhozené peníze. Pod každou vystřelenou rachejtlí si představím kus nového chodníku, metr nově osázené zelené plochy, nebo kus natřeného zábradlí,“ nechal se slyšet například Jaroslav Trávníček z Havlíčkova Brodu. Petr Střelka se naopak na ohňostroj těšil. „Škoda, že letos nebude. Bývalo to fajn, bylo se na co koukat a kromě toho jsem se o půlnoci u ohňostroje sešel s mnoha svými spolužáky,“ svěřil se havlíčkobrodský deváťák Petr Střelka.