Ne vždy jde ale o věc bezpečnou, a ne vždy s ní manipulátor zachází tak, jak má. Jak se k pyrotechnice tohoto typu chovat, a na co si dát pozor, vysvětlil autor knihy Pyrotechnika tajemství zbavená, ledečský ohňostrůjce Leo Válek.

Teď, před silvestrem, jsou k mání různé typy zábavní pyrotechniky. Co si o té běžně prodávané myslíte?
Výrobky musí projít státní zkušebnou zbraní a střeliva. Pokud se tak stalo, mají ve čtverečku lvíčka a vedle něj označení třídy nebezpečnosti. Pokud si člověk koupí výrobek, který má na štítku lvíčka a vedle něj dvojku, což znamená, že jde o druhou třídu nebezpečnosti, skoro bych dal ruku do ohně za to, že je to v pořádku. Musí s ním ovšem člověk zacházet tak, jak má.

A co když jej koupí někde na tržnici? Má tam zaručenu bezpečnost?
Když si někde na tržnici, koupí člověk něco, co prodejce vytáhne zpod pultu a řekne: „Pán, ať koupí, nádherný,“ tak i přes dodržení veškerých bezpečnostních předpisů, bych se bál i já. Bez etikety se znakem státní zkušebny, vyznačení třídy nebezpečnosti, datem spotřeby, návodem na použití i likvidaci selhávek, nemá výrobek garanci výrobce, tím méně státní zkušebny. Zvláště varuji před kulovými pumami větších kalibrů, které jsou při neodborné manipulaci smrtelně nebezpečné.

Měly by za to tedy být postihy?
Za tohle by okamžitě měli prodejce nebo distributora zavřít za obecné ohrožení, protože to je obrovsky nebezpečné!

Pokud je kupující člověk, který s pyrotechnikou nemá žádné zkušenosti, mohl by přijít k úrazu?
Určitě! Je totiž pravda, že návody nejsou úplně dokonalé, ve své podstatě to vlastně ani nejsou návody. Podle mě je v tom spíše určitý alibismus, aby na tom výrobku něco bylo, protože některé věci, které by tam naopak měly být, tam nenajdete.

Jak tedy mají s pyrotechnikou spotřebitelé zacházet?
Asi úplně nejdůležitější je výrobek stabilizovat. Ono tam je sice napsáno: Položte na rovnou podložku. Ale prosím vás, kde byste někde na mezi ve sněhu hledali rovnou podložku? To je nesmysl.

Co tedy dělat?
Pokud máte koupené tzv. kompakty, postavte je doma na rovnou plochu a všechny, které máte, spojte pevně dohromady lepicí páskou do jednoho bloku se širokou základnou. Ven nechte koukat jen zelené zápalnice, které je nejlépe po obvodu vzájemně propojit přikoupenou zelenou zápalnicí. Spoje by měly být kontaktní v délce cca 2 cm. U kulových pum stačí třeba bedna od coly, kdy jednotlivé výmetnice naskládáte do těch otvorů. Je to pak mnohem bezpečnější.

Součástí je však i odpalování pyrotechniky, na co si tady dát pozor?
U kompaktů kouká jen zelená šňůra, takže tam riziko v podstatě nehrozí. Když ji zapálíte na konci, máte na opuštění odpaliště šest až osm sekund. U kulových pum je to ale jiné. Mají zápalnici, která vede do komunikačního svodu, a pokud vypadne, nebo ji zkrátíte, či ji obnažíte až k černé stopině, může dojít k průšlehu a okamžitému odpalu. Proto rozhodně nedoporučuji jakékoliv narušení papírové trubice, která je součástí pumy. Zapalovat se smí jen zelená zápalnice, a to na jejím konci. Podobné chyby se dopustil nedávno jeden mladý policista a málem mu to utrhlo ruku. Naštěstí nakonec přišel jen o dva prsty.