„Počty úrazů, způsobených pyrotechnikou, značně klesají, protože uživatelé už upouštějí od pyrotechniky vyrobené podomácku a daleko víc kupují tu odborně vyrobenou,“ upřesnil primář ZZS kraje Vysočina Miroslav Havlík.

Zato v posledních letech převažují podle Havlíka úrazy v důsledku nadměrného pití. „Jsou to různé úrazy způsobené při opileckých potyčkách nejčastěji těsně po půlnoci, pak samozřejmě otravy alkoholem,“ doplnil Havlík. V takových případech záchranka ošetřuje nejen dospělé, ale v poslední době to často bývají bohužel i mladiství do osmnácti let věku.

Jak postupovat v takových případech? Jak zdůrazňuje primář Havlík, pacient pod vlivem alkoholu by neměl zůstat sám, zvlášť, když se jedná o dítě nebo mladistvého. „Záleží na tom, jestli je pacient při vědomí nebo ne. V každém případě by měl sedět nebo ležet, aby nevdechl zvratky, ležet nejlépe na pravém boku. Jestli že je v bezvědomí, měli bychom se snažit obnovit vitální funkce, provést resuscitaci ale v každém případě volat záchranku,“ zdůraznil primář.