Dnes provozovatelé pohostinství silvestrovské oslavy vesměs ruší, někde dokonce hosty vyprovodí ze dveří už odpoledne.

Zvláštní vstupenka, v jejíž ceně byla večeře, poslech kapely a půlnoční přípitek a v sále nabito, to byly oslavy silvestra na Havlíčkobrodsku ještě tak před pěti lety. Dnes od podobných akcí hostinští valem upouštějí.

Spoléhají se spíš na soukromé akce, náhodné návštěvníky, nebo provozovnu na silvestrovský večer radši zavřou.

Na zábavu není nálada

Restaurace v centru Havlíčkova Brodu na silvestra zavírají někde už kolem třetí odpoledne. „Krizi pociťujeme každý. Na zábavu není nálada. Co se bude dít příští rok, nechci pomyslet,“ povzdechne si vinárník Josef Landsman z Havlíčkova Brodu. Jeho vinárna by měla být prý na silvestra teoreticky skoro plná, ale problém je v tom, že si hosté místa jen nezávazně zamluvili.

Polovina hostů nepřijde

„Nabízet zvláštní vstupné s večeří si nedovolím. Polovina hostů, kteří si zamluvili místa, nakonec nepřijde, a co bych s tím jídlem dělal. Horší období, než je teď, jsem už dlouho nezažil,“ konstatuje Landsman.

Jaroslav Moutelík z chotěbořské restaurace U Zámku oslavy konce roku zrušil. „Hosté nemají zájem. Náklady se silvestrem spojené se nevrátí ani omylem. Například smlouvy s kapelou bych musel uzavřít už na jaře. Ale to si dneska už netroufnu, když nevím, co bude na konec roku,“ vysvětluje Moutelík.

Kolem osmé hodiny večerní se zavře restaurace U České koruny v Lipnici nad Sázavou. Podle provozovatelů není o oslavy zájem. Zavřeno bude poslední večer v roce i v Centrálu v Ledči nad Sázavou. „Oslavy silvestra neděláme, v minulosti s tím byly jen problémy,“ říká Miroslav Láznička z restaurace ve Ždírci nad Doubravou.

Zavřené dveře budou poslední večer v roce i v restauraci v centru Golčova Jeníkova, dříve se tu prý oslavy silvestra pořádaly, ale byly zrušeny pro nezájem.

V přibyslavské restauraci U Žižky zase pořádají oslavy silvestra, ale soukromého rázu, hlavně pro známé. „U nás bude poslední den v roce normální provoz, jsme hospoda, kdo přijde, ten se pobaví po svém, zvláštní oslavy se nedělají,“ zjišťujeme ve světelské restauraci Maxim.