Zatím ale nikdo neví, které to budou. Netrpělivé jsou v celách vězeňkyně i jejich rodiny venku. A je to tady, z věznice vychází několik prvních. Kolem nich se hned sesypou jejich blízcí. V dalších hodinách projdou bránou na svobodu další ženy.

„Když jsem se dozvěděla, že půjdu domů, byla jsem šťastná. Teď si budu užívat svého jedenapůlročního syna, s nímž jsem tady byla, a svého přítele,“ těší se maminka Pavla Tatíčková z Prahy.

„Jako první jsem zavolala příteli, aby pro mě přijel, protože do poslední chvíle nebylo jasné, kdo přesně půjde domů,“ dodává žena.
Příkaz k propuštění může přijít kdykoli během prvního dne nového roku 2010, před věznicí proto i ve dvě hodiny odpoledne čeká několik rodin v naději, že v bráně uvidí právě tu svoji matku či dceru.

Čekají celý den

Čekáme tady celý den. Řekli nám, že mohou ven vyjít kdykoli, třeba ještě o půlnoci, tak doufáme, že se dočkáme,“ říká s nadějí v hlase čekající, který si ale nepřál být jmenován.

Z oken věznice se přes zamřížovaná okna ozývají i jména, která volají ženy směrem z věznice, aby se ujistily, že jejich blízcí na ně čekají. Výkřiky se rozléhají po celém okolí. Zároveň je slyšet i zpětná vazba od rodin čekajících před věznicí.

„V okamžiku, kdy došlo k propouštění prvních žen, sesypaly se na mě rodiny ostatních uvězněných a prosily mě, abychom je také pustili. To ale samozřejmě není možné, neovlivníme to, kdo bude propuštěn. To je plně v kompetenci soudů,“ říká mluvčí věznice Eva Hodná.

Vše probíhá rychle

Proces samotného propouštění je podle mluvčí poměrně dost náročný. „Vše probíhá neuvěřitelně rychle. Dostaneme faxem příkaz k propuštění, vězeňkyně musí absolvovat zdravotní prohlídku, zajde do skladu, musíme jí připravit propouštěcí materiály. Je toho hodně, a vše musíme stihnout do dvou hodin od chvíle, kdy příkaz dostaneme. Ten poslední by měl přijít do 18. hodiny, ale samozřejmě jej můžeme obdržet i déle, proto jsme v pohotovosti,“ vysvětluje Hodná.

Areál před věznicí, kde čekají rodiny, přijede několikrát denně zkontrolovat policejní hlídka, aby se ujistila, že je vše v pořádku.