Místní manželé Jaroslava a Jaroslav Stehnovi se totiž s veškerým úsilím vrhli do unikátního projektu, jehož výsledek je nyní k vidění. "Téměř celý život sbíráme nejrůznější věci, nejvíc jsme toho našli po kontejnerech, to byly skutečné unikáty,“ začínají svůj příběh manželé Stehnovi.

Začátky byly opravdu krušné

„Celý nápad vznikl na jaře v roce 2008. Přestože začátky byly poměrně krušné, byli jsme nadšení. Počátkem loňského léta jsme to konečně začali organizovat tady ve stodole. Ale řeknu vám, kdybych býval věděl, do čeho jdu..,“ vypráví s úsměvem Jaroslav Stehno.

„Bylo tady potřeba udělat podlahy, trámy, štít. Jediné, co jsme nestihli, byla střecha, na tu se chystáme na jaře,“ dodává Stehno.
Všude kolem je vidět obrovské úsilí a především radost z vykonané práce. Ve stodole jsou k vidění opravdu krásné věci. První část areálu je věnovaná řemeslům.
„Zaměřili jsme se na řemesla a řemeslníky, kteří tady ve Vepříkově působili. Takže máme kovárnu, ševce, muzikanty, ale i třeba řezníka, kterému manželka vyřezala prase v neckách,“ vypráví Stehno. A vskutku z necek vykukuje dřevěné prase přesně na zabíjačku.

„Manželka tyhle dřevěný věci vyrábí sama, umístili jsme k jednotlivým řemeslům i figuríny, aby si lidé dokázali představit, jak vlastně pracovali,“ říká s pýchou v hlase Stehno.

Kromě samotných řemesel jsou ve stodolní půdě k vidění třeba i podvlékačky, či originální brusle, na nichž hrálo hokej zdejší mužstvo. „Tyhle jsou opravdu originální, měli jsme tady skvělé hokejisty a jsem moc ráda, že se nám je podařilo sehnat,“ pyšní se Jaroslava Stehnová.

Vánoce po staročesku

V další části areálu nechybí školní škamny s učením, ručně vyřezávaný betlém z dílny Jaroslavy Stehnové či staročeská kuchyň. I tady se dají najít hotové zázraky. „Třeba tohle je pračka,“ ukazuje na podivný dřevěný stroj Stehno a předvádí, jak fungovala.

„Ani já jsem ale nevěděl, že něco takového existovalo, to až teď,“ směje se vystavovatel.

Výstava je vánoční, proto zde kromě již zmíněného betlému nechybí ani cukroví nebo štědrovečerní večeře. „Lidé mají velký zájem se sem podívat. Od počátku výstavy nás navštívilo kolem dvou set zájemců, a to ještě nekončíme. Jsme za to moc rádi, je to takové zadostiučinění a splnění si celoživotního snu,“ raduje se Stehnová.

Vánoční expozicí, která potrvá ve Vepříkově do 20. ledna, ale nic nekončí. „Doma máme spoustu dalších věcí, které sem chceme umístit, lidé nám také nosí, co najdou na půdě, a jsou to krásné věci, byla by škoda je sem nedat,“ míní vystavovatelé.

Kromě zemědělských strojů, které by měly zaujmout prostory v přízemí stodoly, plánují Stehnovi otevřít ještě expozici v jedné z místností zdejšího obecního úřadu.

„Chceme ještě uspořádat výstavu fotografií, třídních knih a matrik, které máme, to je náš program pro další měsíce. Práce prostě není nikdy dost,“ dodávají Stehnovi.