Tedy pokud by musela zrušit provoz chráněné dílny, která jako jedna z mála na Havlíčkobrodsku nabízí pracovní možnosti handicapovaným, kteří na trhu práce hledají možnosti jen těžko.

„Zatím to na zavření nevypadá, nejsme dokonce ani v minusu,“ uklidňuje starosta obce Karel Musílek, ale jedním dechem si stěžuje, že dotace od úřadu práce jsou rok od roku nižší. Z původních 120 tisíc korun na vytvoření jednoho chráněného pracovního místa, které muselo být obsazeno osobou se ZPS (změněná pracovní schopnost) po dobu dvou let. Koncem roku 2009 tato dotace klesla na pouhých 20 tisíc.

„Já pracuji v chráněné dílně asi dva roky. Jsem strojní mechanik. Za normálních okolností bych neměl problém sehnat práci, ale mám takzvanou změněnou pracovní schopnost, a to už je s hledáním místa horší,“ svěřuje se například Radek Vašíček, jeden ze zaměstnanců. Za velkou výhodu navíc považuje fakt, že má teď práci přímo v místě bydliště a nemusí jezdit jinam.

Student oboru Společné stravování Michal z Malče měl s hledáním pracovního místa velké problémy. „Všude po mně chtěli praxi. Kde ji mám jako čerstvý absolvent vzít? Nakonec jsem nastoupil do téhle dílny jako brigádník a pak se časem uvidí,“ doufá mladík.

Čekání na dotace

Dílna v Malči funguje asi tři roky. Specializuje se na rozebírání nebezpečného elektroodpadu a její produkce rok od roku stoupá. „Z původních 210 tun ročně se dneska produkce zvýšila na celých 500 tun ročně. Zaměstnáváme 12 lidí, včetně vedoucího, z nichž většina, téměř 80 procent, patří do kategorie ZPS a má problémy sehnat řádné zaměstnání,“ vysvětluje starosta Musílek. Další dělníky podobně postižené, evidované na úřadu práce, by dílna ráda zaměstnala, ale zatím to není možné.

„Čekáme, jak vysoké budou dotace na jejich mzdy od Ministerstva práce a sociálních věcí. Kdyby dotace na vytvoření chráněného pracovního místa či na mzdy osob se ZPS výrazně klesly, museli bychom zájemce z ekonomických důvodů bohužel odřeknout. Uvidíme, co řekne příští rok a státní rozpočet,“ povzdechne si starosta.

Možnost otevřít dílnu, kde se nebezpečný odpad rozebírá, získala obec Maleč už před třemi lety v soutěži vypsané firmou ODAS, která se specializuje na nakládání s komunálním a nebezpečným odpadem.

„Otevření dílny nám vyřešilo i starost, co udělat se zrušenou bývalou mateřskou školou. Požádali jsme o dotaci ve výši pěti milionů korun, starou budovu, pro kterou bychom jinak těžko hledali využití, jsme nechali upravit, nakoupili speciální moderní stroje. Obec jako taková podobné zařízení provozovat nemůže. Proto jsme založili společnost s ručením omezeným, kde je obec stoprocentní vlastník,“ upřesňuje starosta Musílek.

Jak práce v takovém zařízení vypadá? Jak Musílek zdůrazňuje, není lehká, jednoduchá a už vůbec ne „čistá“.

Je to manuální práce, která zatěžuje ruce a oči. Proto ne každý zdravotně postižený ji může vykonávat, ale ti, co zde pracují, jsou podle mechanika Radka Vašíčka rádi, že nějakou práci v současné době vůbec našli.

„Zaměstnanci chodí jednou za dva roky na odborné lékařské kontroly. Někteří mají zdravotní postižení tělesné, jsou mezi nimi i alergici nebo osoby s nervovými problémy,“ vypočítává Musílek.

Materiál, především televizory a počítače, dováží pravidelně firma ODAS. V prostorách dílny se elektrospotřebiče rozebírají na jednotlivé součásti a suroviny, především měď, železo a hliník, které dílna dál prodává různým odběratelům.

Čerstvé zprávy z burzy

Vedoucí dílny Milan Čapek se tak před svým počítačem napojeným na zpravodajství z londýnské burzy dnes a denně mění na několik hodin v burzovního makléře. Jeho povinností je sledovat, zda například ceny mědi klesají, nebo rostou. Protože výdělek dílny v Malči může s trochou nadsázky záviset i na tom, zda budou dělníci v měděných dolech v Chile stávkovat, nebo ne.

„Možná to vypadá zvláštně, ale opravdu to tak je. Ceny surovin na světovém trhu musíme skutečně sledovat, už proto, že je sami prodáváme odběratelům. Jestliže se na trhu cena za kilogram mědi propadne jako loni na jaře o celých 50 korun, je to znát. Protože celkový propad může za rok dělat až 400 tisíc korun. Kdybychom ceny nesledovali, mohli bychom za pár měsíců třeba dílnu zavřít,“ vysvětluje vedoucí Čapek.

V chráněné dílně v Malči pracuje jako vedoucí už od samotného začátku. „Nejdřív byl problém sehnat dělníky, teď se hlásí dokonce i místní, kteří nemají žádné zdravotní postižení, protože najít v našem regionu práci je stále větší problém,“ říká Čapek a vysvětluje, jak dílna pracuje.

„Zakoupili jsme speciální linku na zpracování skla za tři miliony korun, která sklo řeže na kusy a zároveň ho omílá. Vznikají zvláštní skleněné kousky, které byly v minulosti žádané hlavně jako surovina ve sklárnách. V celé České republice je dílen jako ta naše 23, ale ne každá si může dovolit takovou drahou linku koupit,“ pochvaluje si Čapek.

Ke chráněné dílně, která podle starosty Karla Musílka je takovým malým technickým zázemím vesnice, nechala obec nedávno přistavět i garáže. Zakoupila i speciální traktor určený k údržbě veřejných prostranství v létě i v zimě. Na požádání s touto technikou vypomáhá Maleč i okolním obcím například s úklidem sněhu.

Dobré rozhodnutí

Otevřít v Malči chráněnou dílnu nebylo podle starosty Musílka špatné rozhodnutí, spíš naopak. Dílna sice nevydělá obci miliony korun, ale také není prodělečná, navíc nabízí místním obyvatelům tolik ceněné pracovní příležitosti.

„Jen doufáme, že se umoudří dotační politika státu a budeme moci zaměstnávat především zdravotně postižené. Když nedostaneme dotace na zaměstnání handicapovaných, teoreticky se tak mnoho nestane. Dneska s ohledem na vysokou nezaměstnanost nebude problém zaplnit volná místa zdravými, ale mrzelo by nás to. Protože jsme chtěli a chceme pomoci hlavně těm, kteří to mají na trhu práce těžší než zdraví,“ konstatuje starosta.