A podle odborníků dělají dobře. Bezpečný pohyb po zmrzlé hladině totiž zajišťuje až led o mocnosti minimálně pětadvaceti centimetrů. „Podle našich zjištění je současná síla ledu nerovnoměrná a pohybuje se od čtyř do deseti centimetrů,“ uvedl majitel chotěbořského Rybářství Vysočiny Josef Nikl a vysvětlil, že masa ledu kolísá přímo úměrně s velikostí vodní plochy.

Například největší rybníky na Herálecku, zhruba dvacetihektarová Kachlička a stejně rozlehlý Zdislavický rybník, jsou také pod ledem, ovšem podle správce tamního rybářského střediska žďárského Kinského rybářství Jana Paclíka se na nich bruslit nedá. „A pokud ano, tak jen na vlastní nebezpečí. Nikomu bych to ale nedoporučoval. Led je ještě příliš slabý,“ upozornil Paclík.

Oslovení rybáři se shodli na tom, že podmínky pro tvorbu kvalitního ledu prozatím nenastaly. „Sice mrzne, ale nejde o dlouhodobý stav. Rybníky jsou navíc průběžně a vydatně proplavovány vodou, snáší se na ně sníh, který záhy taje,“ doplnil ředitel Kinského rybářství Petr Kulhánek.
Žádné starosti s nedočkavými bruslaři neměli prozatím ani záchranáři.

„V současné době neevidujeme jediný výjezd k případu proboření ledu,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.