Často ale právě v těchto areálech se mnoho sněhu nenachází. „Sněhu padá moc málo. Ono se to zdá, ale moc ho nepřibylo. Ani mráz není takový, jaký by měl být, abychom mohli sjezdovku pořádně zasněžit,“ stěžuje si jeden z provozovatelů lyžařského areálu Kadlečák u Světlé nad Sázavou Jaroslav Kaiser.

„Lidi volají, vidí, že padá sníh, a myslí si, že už se lyžuje, ale musím jim zatím říkat, že ne. Mám denně kolem padesáti telefonátů,“ dodává Kaiser.

Podle něj zbývá pokrýt sněhem jen kousek z celého areálu, ale to by musely teploty spadnout ještě níž a prosněžit pár centimetrů. „Muselo by být kolem pěti šesti stupňů pod nulou,“ informuje Kaiser.

Jezdit mohou již od neděle

Zcela odlišná je situace na Vysoké u Havlíčkova Brodu. „Jezdíme od neděle od devíti hodin ráno a celý týden bude areál v provozu od tří odpoledne,“ zve provozovatel areálu Zdeněk Novotný.

Spuštění sjezdovky napomohl především mráz a také nepřetržité sněžení. „Otevřeno bude i o následujícím víkendu, večer si navíc návštěvníci mohou zalyžovat pod nově zrekonstruovaným osvětlením,“ dodává Novotný.

S absolutním nedostatkem sněhu naopak bojují na Svaté Anně u Chotěboře. Tamní areál zatím zůstal od počátku zimy zavřený. „Nedostatek sněhu nám neumožňuje sjezdovku zprovoznit. Zachránit nás může jen pořádná chumelenice, kdy by napadlo pěkných pár čísel pokrývky,“ přeje si jeden z provozovatelů lyžařského areálu Jan Odvářka.

„Děla jsme měli puštěná osm dní a stejně to nepomohlo, nemáme potřebné technologie jako jinde,“ posteskl si ještě Odvářka.

Podobná situace panuje i na Melechově u Ledče nad Sázavou. „Je to špatný, nemáme děla, takže zasněžovat nemůžeme, a přírodního sněhu je moc málo, takže sjezdovka v provozu zatím není,“ posteskl si provozovatel Vincenc Šrůtka.

Lepší situace není ani na běžkařských tratích v okolí Ledče. „Sněhu není dostatek ani na běžky, tratě ani nejsou projeté, je to bída,“ dodává Šrůtka.
Možná se ale lyžařům i provozovatelům areálů blýská na lepší časy. Meteorologové totiž slibují, že ještě několik centimetrů nového sněhu napadne.